W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja prasowa Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro dotycząca działań prokuratury w sprawie zanieczyszczenia Odry

17.08.2022

Dzisiaj w siedzibie Prokuratury Krajowej odbyła się konferencja Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro dotycząca działań prokuratury w śledztwie w sprawie zanieczyszczenia Odry. W konferencji udział wzięli: Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba.

Konferencja prasowa Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro dotycząca działań prokuratury w sprawie zanieczyszczenia Odry - zdjęcie kierownictwa prokuratury oraz Ministra Ozdoby

-Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo niezwłocznie po wpłynięciu zawiadomienia o przestępstwie. Na moje polecenie jako Prokuratora Generalnego powołano zespół śledczy składający się z 7 doświadczonych prokuratorów i 5 policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe – poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Podziękował ponadto sekretarzowi stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jackowi Ozdobie za wsparcie podległych mu służb w prowadzeniu postępowania, a także za przygotowanie zmian w kodeksie karnym zaostrzających odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko środowisku.

-Sprawa zanieczyszczenia rzeki Odry to dla prokuratorów sprawa wyjątkowa, dlatego też zostały podjęte nadzwyczajne działania – powiedział Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak. Przekazał też informacje dotyczące przedmiotu postępowania i wykonanych w jego toku czynności procesowych informując, że prowadzone są w ścisłej współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wskazał, że śledztwo prowadzone jest w kierunku zanieczyszczenia rzeki Ody, którego następstwem było zniszczenie w świecie zewnętrznym w znacznych rozmiarach, tj. o czyn z art. 182 § 1 kk w zw z art. 185 § 1 kk. W toku czterech dni trwania postępowania przesłuchano 228 świadków, wykonano oględziny 12 miejsc w różnych odcinkach biegu rzeki, powołano 7 biegłych różnych specjalności, w tym z zakresu toksykologii, wydano 24 postanowienia o żądaniu wydania rzeczy od różnych podmiotów, zabezpieczono przybrzeżne monitoringi, a także zabezpieczono szereg dokumentów.

-Departament Zwalczania Przestępczości Inspekcji Ochrony Środowiska od samego początku razem z prokuraturą gromadzą i oceniają ekspercko, weryfikują wszystkie zrzuty, nieprawidłowości, wszystkie informacje spływające do prokuratury i Inspekcji Ochrony Środowiska przy współpracy z innymi organami. To świadczy, że od A do Z są podejmowane wszelkie czynności mające na celu ustalenie czy czynnik ludzki mógł wpłynąć na sytuację, którą mamy na rzece Odra – przekazał Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba. Zapewnił też o wsparciu dla prokuratorskiego postępowania przez podległe mu instytucje.

Śledztwo w sprawie zanieczyszczenia rzeki Odry prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Jest objęte zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Krajowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}