W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Prokuratora Generalnego w sprawie orzeczenia ID SN odmawiającego uchylenia immunitetu sędzi

09.06.2021

Na środowym (09.06.2021 r.) briefingu prasowym w siedzibie Prokuratury Krajowej Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ocenił jako bulwersujące orzeczenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odmawiające uchylenia immunitetu sędzi Beacie Morawiec.

– Decyzja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego dobitnie pokazała, że środowisko sędziowskie nie jest zdolne do samooczyszczenia – podkreślił Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Przypomniał, że w sprawie sędzi Beaty Morawiec prokuratura zgromadziła bardzo dobrze udokumentowany materiał dowodowy.

Rozpoznając w I instancji wniosek o uchylenie immunitetu sędzi Izba Dyscyplinarna podzieliła stanowisko prokuratury. Sąd wprost uznał, że w odniesieniu do każdego z czynów zarzucanych sędzi istnieją co najmniej 3 dowody potwierdzające zarzuty.

Mimo to rozpatrująca wniosek o uchylenie immunitetu w II instancji Izba Dyscyplinarna niejednogłośnie – przy stanowisku odrębnym przewodniczącego składu – uchyliła orzeczenie zezwalające na dalsze prowadzenie postępowania karnego przeciwko sędzi.

– Jest to decyzja tym bardziej bulwersująca, że nie dotyczy rozstrzygnięcia o winie bądź niewinności sędzi Morawiec. Izba Dyscyplinarna o tym nie orzeka, o tym decyduje sąd właściwy do rozpoznania sprawy.  Poniedziałkowa decyzja Izby Dyscyplinarnej odbiera samą możliwość takiego rozstrzygnięcia – wskazał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Zwrócił również uwagę, że wskutek takiego orzeczenia doszło do swoistego paradoksu. Wobec mężczyzny, który zgodnie z ustaleniami śledztwa wręczył sędzi korzyść majątkową, przyznał się do winy i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, prokuratura będzie mogła zakończyć postępowanie kierując przeciwko niemu akt oskarżenia. Jednak analogicznych kroków prokuratura nie będą mogła podjąć wobec sędzi.

– Okazuje się, że jest grupa zawodowa, do której nie mają zastosowania zasady prawa, które dotyczą przeciętnego człowieka – podkreślił Zbigniew Ziobro. Zaznaczył również, że w wielu krajach Europy Zachodniej w ogóle nie funkcjonują immunitety sędziowskie w sprawach karnych.

Prokuratura konsekwentnie stoi na stanowisku, że warunkiem niezawisłości i niezależności sądów oraz szacunku i zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości jest sprawowanie godności sędziego przez osoby, które pozostają poza wszelkimi podejrzeniami. Uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego uwzględniająca zażalenie na decyzję o uchyleniu immunitetu sędzi Sądu Okręgowego w Krakowie temu zagraża. Poprzez uniemożliwienie procesowej weryfikacji zarzutów wobec sędzi może podważać zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w innych rozstrzyganych przez nią sprawach, będąc obciążeniem dla samej sędzi.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:56 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
10.08.2021 10:56 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}