W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krajowa Rada Prokuratorów o stanowisku Krajowej Rady Sądownictwa w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury

Dziś (14 lutego 2017 roku) odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Członkowie KRP podjęli na nim uchwałę w sprawie stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 lutego 2017 roku w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury.

W uchwale podkreślono, że Krajowa Rada Prokuratorów z dezaprobatą przyjęła stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa. Podważa ono zasady legalizmu i równości wobec prawa, stanowiące fundamenty sprawiedliwego procesu karnego, bez których nie może prawidłowo funkcjonować demokratyczne państwo prawne.

Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów zwrócili uwagę, że obowiązkiem każdego organu państwa, w myśl Konstytucji, jest działanie na podstawie i w granicach prawa. Funkcjonariusze publiczni, którzy w sposób oczywisty naruszają te reguły, powinni ponieść odpowiedzialność stosowną do stopnia ich zawinienia oraz społecznej szkodliwości czynu. Żadna grupa społeczna nie powinna stawiać siebie ponad prawem. Żaden funkcjonariusz państwa nie może też być zwolniony z odpowiedzialności karnej ze względu na zajmowane stanowisko czy pełnioną funkcję. Szczególne uprawnienia władzy sądowniczej nie oznaczają, że osoby wydające orzeczenia w imieniu państwa, same są zwolnione z obowiązku przestrzegania przepisów prawa i nie mogą ponosić konsekwencji jego naruszenia.

– Zasada legalizmu, obowiązująca w polskim procesie karnym, nakazuje, by organ powołany do ścigania przestępstw wszczął i przeprowadził postępowanie przygotowawcze w każdym przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa – podkreślono w uchwale.

W opinii Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym nie sposób zaakceptować poglądu KRS, że zaskarżalność orzeczenia sądowego oznacza niemożność oceny decyzji procesowej sędziego przez pryzmat przepisów Kodeksu karnego. Doktryna prawa karnego wypracowała pojęcie zbrodni sądowej, a więc takiego zachowania sędziego, które stanowi przestępstwo dokonane przy wydawaniu orzeczenia. Uchylenie rozstrzygnięcia sądowego stanowiącego przestępstwo nie może zwalniać z odpowiedzialności karnej za czyn realizujący znamiona przestępstwa.

Członkowie Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym zwrócili uwagę, że stanowisko KRS z 10 lutego 2017 roku ingeruje w czynności prokuratury, której zadaniem jest ściganie przestępstw. Co ważne KRS nie posiada uprawnień w tym zakresie, w szczególności określonych w art. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
08.07.2021 10:22 Weronika Krasnopolska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Weronika Krasnopolska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Krajowa Rada Prokuratorów o stanowisku Krajowej Rady Sądownictwa w przedmiocie zagrożeń niezawisłości sędziowskiej związanych z działalnością prokuratury 1.0 08.07.2021 10:22 Weronika Krasnopolska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}