W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidacja trzech plantacji marihuany i areszt dla czterech osób

29.08.2022

W wyniku trzech realizacji przeprowadzonych przez funkcjonariuszy CBŚP Zarządów w Opolu, Bydgoszczy i Warszawie doszło w ostatnim okresie do zlikwidowania trzech plantacji marihuany ujawnionych w powiecie prudnickim, w okolicy Bydgoszczy oraz powiecie grójeckim. Zatrzymane łącznie 4 osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty m.in. uprawy znacznych ilości środków odurzających i trafiły do aresztu.

dłonie w kajdankach

Uprawa na poddaszu siłowni

Z ustaleń śledztwa Prokuratury Okręgowej w Opolu wynika, że zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd w Opolu małżonkowie z powiatu prudnickiego na poddaszu budynku gospodarczego, w którym prowadzili wspólnie Klub Fitness, uprawiali konopie inne niż włókniste. Przeprowadzone przeszukanie obiektu ujawniło specjalistyczny sprzęt do hodowli roślin, 96 krzewów w końcowej fazie wzrostu oraz prawie 4 kg gotowego suszu (marihuany).

Plantacja w lesie

Druga plantacja ujawniona została na terenie zalesionych łąk w rejonie Kanału Bydgoskiego. Tym razem funkcjonariusze CBŚP Zarządu w Bydgoszczy zabezpieczyli łącznie 279 krzewów konopii innych niż włókniste, przy czym 170 z nich znajdowało się w końcowej fazie wzrostu. Ustalenia poczynione w śledztwie Prokuratury Rejonowej w Nakle nad Notecią wykazały, że plantacją zajmował się Kamil M. 26-letni mieszkaniec jednej z okolicznych gmin, a uprawa ta mogła dostarczyć znacznej ilości środków odurzających.

Hodowla w wynajętym domu

W powiecie grójeckim z kolei  plantacja konopii innych niż włókniste urządzona została przez 36-letniego Michała G. w wynajętym domu mieszkalnym w gminie Pniewy. Z  ustaleń śledztwa Prokuratury Rejonowej w Grójcu wynika, że pomieszczenia, w których znajdowała się hodowla, wyposażone były w system do nawadniania i ogrzewania roślin oraz wentylatory. W toku oględzin funkcjonariusze CBŚP Zarządu w Warszawie ujawnili 284 krzewy w różnej fazie wzrostu oraz ponad 0,5kg gotowego już suszu marihuany.  Dodatkowo ujawniono i zabezpieczono grzybnie i grzyby halucynogenne.

 

Prokuratorskie zarzuty

We wszystkich opisanych powyżej śledztwach prokuratorzy zatrzymanym osobom przedstawili zarzuty związane z uprawą znacznych ilości środków odurzających (63ust 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii), natomiast dodatkowo podejrzani w Prokuraturze Okręgowej w Opolu usłyszeli zarzut wytwarzania środków odurzających w znacznej ilości, zaś podejrzanemu Michałowi G. z powiatu grójeckiego prokurator zarzucił również posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznej ilości środków odurzających oraz posiadania przedmiotów służących do niedozwolonego ich wytwarzania.

Tymczasowy areszt i grożące podejrzanym surowe kary

Z uwagi na potrzebę zabezpieczenia dalszego toku prowadzonych postępowań przygotowawczych oraz wobec grożącej podejrzanym surowej kary pozbawienia wolności, prokuratorzy w każdym ze śledztw skierowali do właściwych sądów wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wnioski prokuratorów zostały uwzględnione
i wszyscy podejrzani trafili do aresztu na okres najbliższych trzech miesięcy.

Czyny zarzucone podejrzanym dotyczące uprawy znacznych ilości środków odurzających zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności, posiadania znacznych ilości środków odurzających do 10 lat pozbawienia wolności, wprowadzania ich do obrotu karą od 2 do12 lat pozbawienia wolności natomiast za wytwarzanie środków odurzających w znacznej ilości grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}