W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelski pion PZ PK rozbił zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów do krajów UE

25.04.2023

Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przy współpracy z brytyjską służbą HM Revenue & Customs zatrzymali 25 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem oraz wewnątrzwspólnotowymi dostawami i eksportem wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, oraz osoby uczestniczące w zorganizowanej grupie przestępczej. W wyniku przeprowadzonych przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczano m. in maszyny do produkcji papierosów, trzy jednostki broni palnej oraz amunicję, a także wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

dowody rzeczowe

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, w tym jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 § 3 kk. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. popełnienia przestępstw skarbowych związanych z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie został zapłacony podatek akcyzowy i podatek VAT.

Ponadto członkowi rodziny jednego z podejrzanych przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 1,3 miliona złotych oraz utrudniania postępowania kwalifikowany z art. 299 § 1 i 5 kk oraz art. 239 § 1 kk. Podejrzana w trakcie przeszukania próbowała ukryć przechowywane pieniądze w kwocie 1,3 miliona złotych uzyskane z przestępstw skarbowych.

Dotychczas w toku śledztwa prokurator przedstawił już zarzuty 46 osobom.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

10 podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki i ukrycia się podejrzanych prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania wobec 10 podejrzanych.

Wobec pozostałych osób, które uczestniczyły w wewnątrzwspólnotowych dostawach wyrobów tytoniowych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych o wartości ponad 9 milinów złotych

Na poczet grożących podejrzanym kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych o wartości przekraczającej 9 milionów złotych tym 1,3 miliona złotych w gotówce.

W toku czynności procesowych przeprowadzono łącznie 47 przeszukań w wyniku których zabezpieczono szereg dowodów w tym dokumenty w postaci aktów notarialnych, wyciągów bankowych, dokumentację księgową podmiotów gospodarczych wykorzystywanych do popełnienia przestępstw, papierosy różnych marek półprodukty do produkcji i pakowania papierosów, trzy maszyny do wyrabiania papierosów, w których stwierdzono półprodukty do produkcji i pakowania papierosów. Ponadto zabezpieczono trzy jednostki broni palnej wraz z amunicją oraz środki odurzające.

Straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 200 milionów złotych

W toku śledztwa prokuratorzy ustalili, że grupa przestępcza działała od 2015 r. do 2022 r. na terenie Polski oraz poza jej granicami. Podejrzani zajmowali się przemytem wyrobów tytoniowych z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Wyroby te były wytwarzane w nielegalnych fabrykach papierosów zlokalizowanych w różnych częściach Polski oraz przemycane z terytorium Białorusi. Następnie wykorzystując zarejestrowane w celu dokonania przemytów papierosów firmy transportowe podejrzani przewozili papierosy na terytorium państw Unii Europejskiej, gdzie były odbierane i sprzedawane. W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego i podatku VAT kwotę ponad 200 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Lubelski pion PZ PK rozbił zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem papierosów do krajów UE
2023​_04​_24​_Lublin​_KAS​_ekonomia​_480p​_NET.mp4 47.15MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}