W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania byłego posła na Sejm RP

07.05.2024

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do skazania przez Sąd Rejonowy w Rybniku byłego posła Grzegorza J. za czyny o charakterze korupcyjnym. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Śląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w uzyskiwaniu dyplomów na jednej z wyższych uczelni
Na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 2 kolejne osoby w śledztwie dotyczącym działalności uczelni wyższej na której dochodziło do nieprawidłowości w uzyskiwaniu dyplomów ukończenia studiów.
Usłyszeli prokuratorskie zarzuty
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Arturowi G. zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy kwalifikowane z art. 228 § 4 i 5 k.k. i art. 230 § 1 k.k.
Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
W toku śledztwa prokurator ustalił, że Artur G. od 2019 roku w związku z pełnieniem funkcji publicznej m.in. Dyrektora Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz powołując się na wpływy w tej jednostce, zażądał, a następnie przyjął od Pawła Cz. korzyść majątkową znacznej wartości w łącznej kwocie nie mniejszej niż 450 tysięcy złotych zł oraz korzyść osobistą w postaci zatrudnienia na uczelni wyższej swojej małżonki oraz swojej siostry, w zamian za załatwianie pozytywnych decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Ponadto prokurator przedstawił Marcie G. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości w łącznej kwocie co najmniej 276 tysięcy złotych oraz korzyść osobistą w postaci zatrudnienia w szkole wyższej w zamian za załatwianie pozytywnych decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej kwalifikowane z art. 228 § 4 i 5 k.k. i art. 230 § 1 k.k.
Czyny zarzucone podejrzanej zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
Środki zapobiegawcze
Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec Artura G. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, wskazując na realną obawę matactwa ze strony podejrzanego i grożącą mu surową karą. Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach w pełni uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Artura G. tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni.
Wobec Marty G. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 150 tysięcy złotych, dozoru Policji połączonego z zakazem przebywania w uczelni wyższej oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.
Prokurator ustanowił zarząd przymusowy na uczelni wyższej
Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na poczet kar majątkowych grożących podejrzanemu Pawłowi Cz. poprzez ustanowienie przymusowego zarządu uczelni wyższej w Warszawie i innych podmiotów powiązanych z tą uczelnią i Pawłem Cz. Do wykonania tego postanowienia prokurator wyznaczył zarządcę w osobie licencjonowanego kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. W wyniku tego postanowienia zabezpieczono grożącą Pawłowi Cz. grzywnę w wysokości 250 tysięcy złotych, świadczenie pieniężne w wysokość 40 tysięcy złotych oraz przepadek korzyści uzyskanych w wyniku przestępstwa w kwocie ponad 1,1 miliona złotych.
Dotychczas w toku śledztwa prokurator przedstawił zarzuty łącznie 32 podejrzanym, natomiast wobec 3 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Wyrok skazujący

Oskarżony przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie Grzegorz J. został skazany na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, grzywnę 500 stawek po 80 złotych (40 tysięcy złotych), zakaz zajmowania stanowisk w organach i instytucjach państwowych oraz samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów przez okres 8 lat, przepadek korzyści majątkowej w kwocie 12 500 zł. Sąd uniewinnił ww. oskarżonego od czynu przyjęcie obietnicy wręczenia korzyści majątkowej.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator oskarżył Grzegorza J. o sześć czynów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym, które miały związek z przyjęciem korzyści majątkowych w zamian za rekomendowanie ustalonych osób na stanowiska kierownicze w grupie kapitałowej, w której udziały posiadał Skarb Państwa kwalifikowane z art. 228 § 1 kk. Kolejny zarzut dotyczył okresu, w którym Grzegorz J. był posłem na Sejm RP i wówczas przekroczył posiadane w tym zakresie uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowany z art. 231 § 2 kk. Grzegorz J. utwierdzając w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucji państwowej, w zamian za korzyść majątkową, podjął się pośrednictwa w załatwieniu powołania ustalonej osoby do pełnienia funkcji kierowniczej w przedsiębiorstwie.

Do zdarzeń objętych zarzutami doszło od listopada 2016 r. do grudnia 2018 r. w Rybniku i innych miejscowościach na terenie woj. śląskiego.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}