W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej za wyłudzenia VAT

26.01.2024

Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadzili do skazania 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie akt oskarżenia skierował w marcu 2021 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie .

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej za wyłudzenia VAT
Prokuratorzy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadzili do skazania 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT.
Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie akt oskarżenia skierował w marcu 2021 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie .

Karuzela podatkowa

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynikało, że zarządzane przez oskarżonych podmioty gospodarcze biorące udział w karuzeli podatkowej zajmowały się obrotem produktami spożywczymi typu FMCG takimi jak kawa, napoje energetyczne, krem czekoladowy czy też słodycze. Podmioty zarządzane przez oskarżonych pełniły funkcję buforów tj. pośredniczyły w obrocie towarami pomiędzy znikającym podatnikiem i spółkami zarządzanymi przez osoby występujące o zwrot podatku VAT. Ponadto oskarżeni mieli zarejestrowane   spółki wiodące czyli podmioty gospodarcze zarejestrowane poza granicami Polski, które wykazywały nabycie towarów i w ten sposób umożliwiały innym oskarżonym  uzyskanie nienależnego zwrotu podatku VAT.  

Zostali skazani

Sąd Okręgowy w Warszawie  podzielił zarzuty prokuratora i uznał 6 oskarżonych za winnych popełnienia zarzucanych im czynów m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowanych z art. 258 kk, prania pieniędzy z art. 299 kk, przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT i przestępstw karnoskarbowych. Sąd skazał Michała J. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w procederze związanym z uzyskiwanie nienależnego zwrotu podatku VAT na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę łączną 450 stawek dziennych grzywny, określając wysokość jednej stawki na 100 złotych (45 tysięcy złotych). Krzysztof J.  został skazany na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz karę łączną 450 stawek dziennych grzywny, określając wysokość jednej stawki na 100 złotych (45 tysięcy złotych), Sławomir R. karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę łączną w wymiarze 450 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych (45 tysięcy złotych), Rafał S. na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wymiarze 450 stawek dziennych po 100 złotych każda stawka (45 tysięcy złotych), Wojciech S. karę łączną 3 lat  pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wymiarze 450 stawek dziennych po 100 złotych każda stawka (45 tysięcy złotych). Kolejny z oskarżonych Rafał S. został skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 100 złotych (30 tysięcy złotych).

Wobec wszystkich oskarżonych Sad orzekł środek karny  zakazu zajmowania wszelkich stanowisk w organach spółek prawa handlowego na okres 5 lat.

Prokuratorzy oskarżyli już 47 osób

W toku śledztwa prowadzonego w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w zakresie czynów polegających na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT prokurator skierował łącznie 5 aktów oskarżenia. Dotychczas prokurator oskarżył 47 osób o przestępstwa polegające na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT, w tym 4 osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą oraz głównych beneficjentów popełnianych przestępstw. Objęte zarzutami kwoty uszczupleń należności publicznoprawnych wynoszą co najmniej 10 milionów złotych.

Prokurator doprowadził do zwrotu 9 milionów złotych uszczupleń podatkowych

W wyniku skutecznych działań prokuratora jeden z oskarżonych zwrócił całą kwotę uszczuplonych należności podatkowych określonych decyzją organów skarbowych przekraczającą 9 milionów złotych.

W toku śledztwa przesłuchanych zostało dotychczas około 540 świadków. Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na poczet wykonania przyszłych wyroków, na podstawie których zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych.

Wobec części członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy byli oskarżeni w odrębnych procesach, już wcześniej zapadły prawomocne wyroki skazujące, którymi orzeczono kary  w granicach do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}