W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Małopolski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu

06.02.2023

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu członkom zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu. Grupa działała w latach 2021-2022 na terenie Krakowa, Warszawy, Łodzi , Katowic oraz innych miejscowości. Postępowanie było prowadzone wspólnie z Komendą Miejska Policji w Krakowie.

toga prokuratorska

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 i 3 kk, czerpania korzyści majątkowych z nierządu kwalifikowane z art. 204 § 2 kk, pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 1 i 5 kk oraz handel narkotykami kwalifikowany z art. 56 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Czerpanie korzyści z nierządu, pranie pieniędzy i handel narkotykami

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2021-2022  na terenie Krakowa, Warszawy oraz w innych miejscowości. Do pierwszych zatrzymań doszło 8 kwietnia 2022 r. Wówczas funkcjonariusze Policji przy wsparciu kontrterrorystów zatrzymali kierujących grupą 30-letnią Polkę i jej partnera 30-letniego Rosjanina. Natomiast na terenie Kutna funkcjonariusze zatrzymali 30-letniego wspólnika pary, a w Krakowie 29-letniego obywatela Mołdawii. W toku czynności przeprowadzono przeszukania mieszkania, pomieszczenia oraz pojazdy użytkowane przez członków grupy, w wyniku których zabezpieczono m.in. kilkadziesiąt telefonów komórkowych, laptopy, biżuterię, luksusowe zegarki, ponad 200 tysięcy złotych oraz pieniądze w zagranicznej walucie.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że Polka z Rosjaninem, którzy kierowali grupą przestępczą czerpali korzyści z cudzego nierządu, uczestniczyli w praniu pieniędzy, oraz zajmowali się handlem narkotykami - oskarżeni uczestniczyli w obrocie prawie 70 kg mefedronu, o szacunkowej wartości 650 tysięcy złotych.

Kolejni zatrzymani

Do zatrzymania kolejnej osoby 24 – letniego obywatela Polski doszło 22 czerwca 2022 r. w Warszawie.  Tego samego dnia, na terenie Międzyrzecza Podlaskiego w jednym z lokali z nielegalnymi automatami do gier zatrzymano 28-letniego obywatela Białorusi W trakcie czynności zabezpieczano 6 zestawów komputerowych służących do urządzania nielegalnych gier hazardowych o szacunkowej wartości ponad 70 tysięcy złotych. Wszczęto w tej sprawie postępowanie skarbowe w celu nałożenia na 28-latka kary administracyjnej w wysokości 600 tysięcy złotych. Do ostatniego zatrzymania 30-letniego obywatela Mołdawii doszło 13 września 2022 r. w Łomiankach pod Warszawą.

5 osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokurator w toku śledztwa Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia, zastosował wobec pięciu osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób prokurator zastosował dozory Policji, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. 

Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył mienie w postaci gotówki i nieruchomości o łącznej wartości 396 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}