W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mazowiecki pion PZ PK doprowadził do prawomocnego skazania byłego posła na Sejm RP za powoływanie się na wpływy

06.06.2023

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie doprowadził do prawomocnego skazania Zbigniewa R. byłego posła na Sejm RP na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności za powoływanie się na wpływy. Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie, który nieznacznie zmienił wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w Warszawie, który w I instancji skazał oskarżonego. Mazowiecki pion PZ PK prowadził śledztwo wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

grafika paragrafu

W latach 2011 – 2014 powoływał się na wpływy

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Zbigniewa R. o powoływanie się w okresie od 2011 roku do 2014 roku na wpływy i utwierdzanie Mariana D. w przekonaniu o istnieniu takich wpływów w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. W zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice Zbigniew R. podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, z którymi zwrócił się do niego Marian D. Do powoływania się na wpływy dochodziło w okresie  od połowy 2011 roku do lipca 2014 roku w Rzeszowie, Leżajsku i Warszawie. Marian D. zwrócił się do Zbigniewa R. o załatwienie  korzystnej dla jednej ze spółek decyzji Dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie w przedmiocie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości tej spółki z nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa będącymi w zarządzie Lasów Państwowych. Kolejna spraw dotyczyła nominacji na urząd sędziego dla Klaudii D. i jej delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto Zbigniew R. podjął się załatwienia  kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.

Przyjął gotówkę i alkohol

Prokurator ustalił w toku śledztwa, że Zbigniew R. przyjmował  od Mariana D. korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w gotówce w kwotach od 10 do 15 tysięcy złotych, które były przekazywane systematycznie co miesiąc w okresie od co najmniej połowy 2011 r. do połowy 2012 r. Łączna kwota tych korzyści wynosiła nie mniej niż  120 tysięcy złotych. Ponadto Zbigniew R. otrzymał alkohol o łącznej wartości prawie 3500 złotych w tym 24 butelki whisky, 6 butelek koniaku, 12 butelek brandy i 9 butelek wódki oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt Marianna D.

Wyrok skazujący

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu I instancji który uznał Zbigniewa R., za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 230 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Sąd Okręgowy w Warszawie nieznacznie zmienił wyrok w zakresie orzeczonej wobec Zbigniewa R. kary na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy orzeczoną  grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tysięcy złotych i przepadku równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 złotych. Sąd obciążył oskarżonego kosztami postępowania.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}