W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mazowiecki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „grupie siedleckiej”

23.05.2022

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „grupie siedleckiej”. Łącznie przed sądem stanie 16 osób w tym szef grupy siedleckiej Mirosław G. ps. „Grochal”, drugi z kierujących tą grupą Artur Ch. ps. „Gruby” oraz Paweł P. ps. „Pako” i Michał B. ps. „Kogut”. Do zatrzymania lidera grupy Artura Ch. oraz towarzyszącego mu Pawła P. doszło w okolicach galerii handlowej w Warszawie, po tym jak zostali rozpoznani przez policjanta po służbie.

Mazowiecki pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „grupie siedleckiej”

Postępowanie było prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Warszawie.

Odpowiedzą za popełnienie ponad 150 przestępstw

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 164 przestępstw, w tym Mirosławowi G. ps. „Grochal” oraz Arturowi Ch. „Gruby” założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk, czerpanie korzyści z nierządu innych osób kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk, posiadanie broni palnej bez zezwolenia kwalifikowane z art. 263 par. 2 kk, a także wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków, kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Oskarżeni odpowiedzą również za dokonanie i zlecenie szeregu pobić, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz za zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

Paweł P. ps. „Pako” został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kk, a ponadto o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Natomiast Michał B. ps. „Kogut” odpowie przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 par. 2 kk, a także za zbrodnie wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych oraz handel narkotykami. Obaj zostali również oskarżeni m.in. o nielegalne posiadanie broni.

Pozostałym oskarżonym prokurator zarzucił m.in udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, produkcję oraz handel znaczną ilością narkotyków w tym amfetaminą oraz kokainą, kwalifikowane z art. 53 ust. 2 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a także dokonanie pobić, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz zagrożenie wysoką karą, na wniosek prokuratora nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 14 oskarżonych. 

Grupa o charakterze zbrojnym

Postępowanie prowadzone przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego głównie w okolicach Siedlec, Łukowa, Hajnówki i Białej Podlaskiej. Jej członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, przestępstwa narkotykowe, a także przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono już prawie 100 osobom.

Prokurator zabezpieczył 200 tysięcy euro w gotówce

W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątku oskarżonych w tym m.in. 200 tysięcy euro w gotówce, nieruchomości, złotej biżuteri. Ponadto w toku śledztwa  zabezpieczono długą broń palną, naboje, tłumik, kamizelkę kuloodporną, pałki teleskopowe, maczety, kastety oraz amunicję, na którą zatrzymani nie posiadali zezwolenia.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}