W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe uderzenie w cyberprzestępczość

29.11.2019

Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w okresie od 25 - 29 listopada 2019 roku funkcjonariusze Wydziałów do Walki z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji dokonali przeszukań u 42 osób na terenie całego kraju. W trakcie czynności zabezpieczono ponad 170 elektronicznych nośników danych. Międzynarodowa akcja wymierzona w sprzedawców i użytkowników IM RAT (Immiment Monitor Remote Access Trojan) była skoordynowana przez Europol i Eurojust.

Przeszukania zostały przeprowadzone w sprawie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku dotyczącej procederu polegającego  na pozyskiwaniu nielegalnego programu komputerowego IM RAT.

Międzynarodowa współpraca prokuratur i służb policyjnych

Postępowanie Prokuratury Okręgowej  w  Gdańsku zainicjowały  materiały przekazane  przez organy wymiaru sprawiedliwości Związku Australijskiego. W ramach prowadzonego przez siebie postępowania dotyczącego rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania, Australijska Policja Federalna ustaliła osobę rozprowadzającą  program oraz jej klientów, w tym na terenie Europy. Koordynowane przez Europol i Eurojust działania doprowadziły do międzynarodowej operacji wymierzonej w sprzedawców i użytkowników RAT. Ich głównym celem było wyeliminowanie z obrotu nielegalnego i niebezpiecznego oprogramowania.

Przeszukania u kilkudziesięciu osób na terenie całego kraju

Na polecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Gdańsku,  funkcjonariusze  Wydziałów  do Walki z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji dokonali przeszukań u 42 osób na terenie całego kraju. W trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 170 elektronicznych nośników danych, które zostaną poddane badaniu przez biegłych z zakresu informatyki.

Sposób działania programu

W toku postępowania prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku ustalił, że Remote Access Trojans to rodzaj oprogramowania umożliwiającego przestępcom nieograniczony dostęp do komputera ofiary, a po zainstalowaniu na komputerze ofiary jest w zasadzie nie do wykrycia. RAT daje cyberprzestępcom całkowicie swobodny  dostęp  do  danych znajdujących  się  na  komputerze, umożliwia wyłączenie oprogramowania  antywirusowego, kradzież haseł do kont bankowych i innych wrażliwych danych,  rozsyłanie złośliwego oprogramowania, a nawet podsłuchiwanie i obserwowanie  użytkownika komputera za pomocą mikrofonu i kamery. Koszt nabycia  oprogramowania  to jedynie  25  dolarów.

Odpowiedzialność karna za przestępstwa komputerowe

Przestępstwo polegające na wytwarzaniu, pozyskiwaniu, zbywaniu lub udostępnianiu innym osobom oprogramowania umożliwiającego dostęp do informacji przechowywanych na cudzym komputerze jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:32 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}