W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dołączył do ukraińsko – polsko – litewskiego zespołu śledczego (JIT)

25.04.2022

Dzisiaj (25 kwietnia 2022 roku) Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski poinformowali o dołączeniu Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze do wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. Do zawarcia umowy doszło w trakcie wideokonferencji. Ze strony polskiej umowę podpisał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dołączył do ukraińsko – polsko – litewskiego zespołu śledczego (JIT)

- Jest to historyczny moment, pierwszy raz MTK przystąpił do powołanego zespołu śledczego – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro

Współpraca państw tworzących JIT oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego umożliwi koordynację działań dotyczących gromadzenia dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie w celu pociągnięcia winnych zbrodni do odpowiedzialności karnej.

JIT czyli ukraińsko – polsko – litewski zespół śledczy

Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku w Korczowej na Ukrainie. Umowę podpisali Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa, Prokurator Generalna Litwy Nida Grunskiene, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

Pierwsze działania do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach.

Polski zespół śledczy

Jednocześnie w ramach polskiej prokuratury sprawą zajmuje się zespół śledczy składający się z prokuratorów Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policji. Prace zespołu koordynuje I Zastępca Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski.

- W czynności dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie zaangażowani są prokuratorzy z terenu całej Polski. Chcemy, aby te czynności były jak najmniej dotkliwe dla osób przesłuchiwanych – podkreślił Prokurator Krajowy Dariusz Barski

Mazowiecki pion PZ PK zbiera dowody rosyjskich zbrodni na Ukrainie 

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie już 28 lutego 2022 roku wszczął śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. Celem postępowania jest między innymi zabezpieczenie materiału dowodowego obrazującego zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie siły zbrojne na terytorium Ukrainy. Aktualnie czynności koncentrują się na gromadzeniu i dokumentowaniu w formie procesowej relacji świadków zbrodni wojennych, w tym przesłuchaniu obywateli Ukrainy i innych państw, którzy przybyli na teren Rzeczypospolitej Polskiej w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ustalaniu osób pokrzywdzonych, zabezpieczaniu zdjęć oraz filmów dokumentujących zbrodnie wojenne.

Apel do świadków zbrodni

Prokuratura Krajowa ponownie apeluje do świadków przestępstw popełnianych w trakcie napaści, aby zgłaszali się do polskich organów ścigania w celu złożenia zeznań. Zgłoszenia takie mogą być dokonane za pośrednictwem całodobowej infolinii obsługiwanej w języku ukraińskim przez Policję: +48 664 974 934 (więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/informacja-prokuratury-dla-swiadkow-zbrodni-wojennych-na-ukrainie) Dotychczas w toku śledztwa przesłuchano m.in. bezpośrednich świadków zbrodni, jak również osoby dysponujące informacjami na ich temat. Świadkowie dostarczają zdjęcia i filmy, które obrazują przestępcze działania sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w trakcie działań wojennych i na terenach zajętych przez agresora. W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka, prokuratorzy lub wykonujący czynności w śledztwie funkcjonariusze dokonają przesłuchania w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłącznie osoby, których stan psychofizyczny na to pozwala tylko i wyłącznie, gdy wyrażą na nie zgodę. Zapewniony jest również udział w czynnościach biegłego psychologa.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}