W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mocne uderzenie Lubelskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami metodą „na pracownika banku”

26.01.2024

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 13 członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami metodą „na pracownika banku”.

Mocne uderzenie Lubelskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami metodą „na pracownika banku”. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBZC zatrzymali 13 osób, które usłyszały zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i prania pieniędzy. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec 8 podejrzanych na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, oszustw kwalifikowanych z art. 286 § 1 kk, prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

8 podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec 8 podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych 5 podejrzanych, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego.

Międzynarodowa grupa przestępcza

Przedmiotem śledztwa jest działalność międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podając się za pracownika banku oraz przy pomocy aplikacji dokonywali kradzieży pieniędzy z kont klientów. Prokurator ustalił, że członkowie grupy wydawali klientom polecenie instalacji aplikacji służących do zdalnego dostępu do urządzeń elektronicznych, co umożliwiło im autoryzację w bankowości elektronicznej pokrzywdzonych. Podejrzani wprowadzali nowe zapisy danych informatycznych umożliwiające dokonywanie przelewów oraz zaciąganie zobowiązań w imieniu pokrzywdzonych, a także podejmowanie czynności mających na celu utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia tych pieniędzy.

Podawali się za pracowników banku

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy telefonowali do wybranych osób i podszywali się w trakcie rozmowy pod pracowników działów bezpieczeństwa banków. W trakcie rozmowy członkowie grupy stosowali różnego rodzaju socjotechniki skutkujące wzbudzeniem u pokrzywdzonych przeświadczenia o realnym zagrożeniu dla środków finansowych zgromadzonych na ich rachunkach bankowych i w konsekwencji przelewaniu we własnym zakresie środków na konta wskazane przez przestępców, bądź udzieleniu sprawcom zdalnego dostępu do elektronicznej obsługi rachunku.

Obywatele Ukrainy „słupami”

W celu umożliwienia wykonywania tej działalności sprawcy utworzyli bazę rachunków bankowych, które kontrolowali i dzięki którym mogli wykonywać na nich natychmiastowe operacje. Charakterystyczne było, że rachunki te założone zostały przez obywateli Ukrainy, których przyjazd do Polski był organizowany konkretnie w tym celu. Osoby te przyjeżdżały do Polski autobusami rejsowymi w grupach sześcioosobowych, meldowały się w hostelach w różnych miastach w kraju, a następnie zgodnie z obowiązującymi procedurami uzyskiwały numer pesel. W dalszej kolejności następowała rejestracja na te osoby numeru telefonu komórkowego oraz założenie rachunków bankowych w placówkach bankowych. Następnie wszelka dokumentacja i narzędzia dostępu do rachunków bankowych przekazywane były osobom koordynującym te działania. W ostatnim etapie wskazane osoby wracały również rejsowym autobusem do Ukrainy. Wszystkie etapy odbywały się z inicjatywy oraz przy udziale podejrzanych.

Działania sprawców było wysoce zaawansowane i skutkowały wyprowadzaniem z rachunków bankowych pokrzywdzonych pieniędzy, każdorazowo w kwotach od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Wyłudzone w ten sposób środki wypłacane były z bankomatów na terenie Warszawy i innych miejscowości na terenie kraju. Dotychczas w toku postępowania zarzuty usłyszało 16 podejrzanych.

Postępowanie ma rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}