W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mocne uderzenie Mazowieckiego pionu PZ PK w handlarzy bronią

16.05.2022

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie zatrzymali 8 osób zajmujących się nielegalnym handlem bronią i amunicją. W trakcie przeszukań zabezpieczono broń oraz amunicję. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 4 osoby trafiły do aresztu.

Mocne uderzenie Mazowieckiego pionu PZ PK w handlarzy bronią

Zabezpieczano 48 sztuk broni, amunicję i granaty

W trakcie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli 48 sztuk broni palnej, w tym: 12 jednostek broni krótkiej, 16 karabinów i strzelb, 20 pistoletów maszynowych, w tym pistolety maszynowe PPS wz. 43, Scorpion, MG 34, ręczne karabiny maszynowe DT kal. 7,62 mm, sztucery, dubeltówki, karabinek automatyczny Steyr model AUG, karabinek Mauser, pistolety GLOCK, PW 33, SigSauer, Walther P99, Colt 1911, TT, rewolwery oraz broń samodziałową, ponad 30 tysięcy sztuk amunicji, 21 granatów F1, 8 granatów przeciwpancernych, granat moździerzowy, a także narzędzia do wytwarzania amunicji oraz kilkadziesiąt istotnych elementów broni palnej. Działania przeprowadzono na terenie województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

Dotychczas w toku śledztwa łącznie zatrzymano 156 jednostek broni palnej różnego rodzaju, ponad 60 tysięcy sztuk amunicji, granaty, materiały wybuchowe, urządzenia do wytwarzania lub przerabiania broni palnej i amunicji oraz proch strzelniczy.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowane z art. 258 § 2 kk, nielegalnego handlu bronią palną i amunicją kwalifikowane z art. 263 § 1 kk oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji kwalifikowane z art. 263 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że członkowie grupy zajmowali się handlem bronią i amunicją a także wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości narkotyków przede wszystkim w okolicach Lublina.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 4 podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 4 osób. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Mocne uderzenie Mazowieckiego pionu PZ PK w handlarzy bronią
2022​_04​_13​_Okrzei​_broń​_net​_(1).mp4 13.17MB

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}