W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mocne uderzenie Śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i handlem metamfetaminą

17.03.2023

Na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wewnątrzwspólnotową dostawą prekursorów narkotykowych w postaci tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 5 podejrzanych trafiło do aresztu.

Mocne uderzenie Śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i handlem metamfetaminą

Prokuratorskie zarzuty

W trakcie czynności zabezpieczono łącznie ponad 3,1 miliona tabletek Efedrina Arena 50 mg  o szacunkowej wartości ponad 4 milionów złotych oraz ponad 121 tysięcy sztuk tabletek różnego rodzaju leków z zawartością pseudoefedryny. W trakcie czynności przeszukano 14 miejsc w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, pomieszczenia magazynowe oraz siedziby firm prowadzących usługi księgowości.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 k.k, pomocnictwa do wytwarzania znacznych ilości narkotyków kwalifikowane z art. 18  § 3  k.k.  w zw. z art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku czynności przeprowadzonych pod nadzorem  Dolnośląskiego  Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymano kolejną osobę, której prokurator przedstawił zarzut przewozu i przetwarzania prekursorów do produkcji narkotyków kwalifikowany z art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczania majątkowego.

5 podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował do Sądu 5 wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek  zapobiegawczy w postaci  tymczasowego  aresztowania na okres 3 miesięcy.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych w postaci gotówki – w łącznej kwocie ponad 366 tysięcy złotych,  ponad 177 tysięcy Euro, 260 USD, 1400 koron czeskich. 

Międzynarodowy charakter grupy

Śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy międzynarodowej  zorganizowanej  grupy przestępczej, która działała w okresie od stycznia 2021 roku do lutego 2023 roku  na terenie kilku krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji, Litwy i  Rumuni. Jej członkowie zajmowali się wewnątrzwspólnotową  dostawą  do Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej z terenu Rumunii, znacznej ilości prekursorów w postaci leków zawierających w swoim składzie efedrynę, która była następnie przetwarzana na terenie Republiki Czeskiej w substancje psychotropowe w postaci metamfetaminy. 

Produkcja leków w Rumunii

W toku śledztwa prokurator ustalił, że do realizacji przestępczego celu   wykorzystano założoną w latach 90-tych prywatną firmę rumuńską  produkującą  leki, w której jeden z podejrzanych był wspólnikiem i dyrektorem. Rolą rumuńskiej firmy była sprzedaż  konfekcjonowanych   prekursorów  w postaci formuły pozwalającej na ich rozpuszczenie i szybką ekstrakcję w nielegalnych laboratoriach, gdzie były wykorzystywane do produkcji metamfetaminy.  Prekursory zostały włączone do dwóch produktów farmaceutycznych -  50 i 120 miligramowych tabletek efedryny i pseudoefedryny, z których jeden został zarejestrowany jako lek dopuszczony do obrotu tylko w Rumunii (nie dopuszczony w żadnym innym kraju UE), bez uzyskania pozwolenia na wywóz. W przypadku drugiego produktu, firma rumuńska nie posiadała pozwolenia na produkcję i wprowadzanie do obrotu w Rumunii ani w krajach UE. Tabletki te nie były dostarczane do szpitali ani aptek w Rumunii.

Przerabiali leki na metamfetaminę

Z ustaleń postępowania wynika, że tabletki wyprodukowane w Rumunii oficjalnie były nabywane przez  firmy w Czechach, Bułgarii, Litwie i Hiszpanii, które zakupiły je bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tych krajach. Leki  nie docierały jednak do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia, lecz do różnych miejsc w Polsce, skąd były dystrybuowane dalej przez polskich członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na terenie Polski przesyłki były dzielone na mniejsze, po czym  dostarczano  je  do Czech i Słowacji, gdzie trafiały do laboratoriów, w których wykorzystywano prekursory do nielegalnej produkcji metamfetaminy. W  okresie działalności grupy przestępczej zrealizowano  łącznie 97 dostaw do odbiorców w Republice Czeskiej i innych krajach.

Wykorzystując „czeską metodę” wytwarzania metamfetaminy w tajnych laboratoriach, z jednego kilograma efedryny/pseudoefedryny chlorowodorku uzyskiwano  około 0,70 kg metamfetaminy. Członkowie grupy przestępczej zorganizowali transport i dostawę do spółek skupujących w ilości  ponad 168 milionów tabletek, z czego można było wyprodukować ok.  4,7 tony metamfetaminy. Cena hurtowa kilograma metamfetaminy wynosi około 40 tysięcy euro, a cena sprzedaży grama metamfetaminy wynosi od 70 do 100 euro.

JIT czyli Wspólny Zespół Śledczy

W toku ścigania, w celu ścisłej współpracy, powołano Wspólny Zespół Śledczy (JIT) pomiędzy Polską (Śląskim i Dolnośląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach i Wrocławiu a organami sądowymi  Rumuni (Prokuraturą przy Najwyższym Sądzie Kasacyjnym w Rumunii), Słowacji (Prokuraturą Generalną Republiki Słowackiej) i Republiki Czeskiej (Prokuraturą Generalną Republiki Czeskiej), przy wsparciu EUROPOLU i EUROJUSTU.

W wyniku podjętych działań czynności procesowe podejmowane były również w ramach powołanego wspólnego zespołu śledczego  poza terytorium RP, w tym na terenie Rumunii gdzie w trakcie przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono ok. 3 ton prekursorów kategorii I, kilka partii leków oraz kwotę ok. 600 tysięcy Euro. Sąd w Bukareszcie zastosował  tymczasowe aresztowanie  wobec dwóch podejrzanych. W toku czynności zatrzymano dokumenty dotyczące sprzedaży przedsiębiorstwa.

W wyniku działań prowadzonych na terenie Słowacji  Policja  zatrzymała 4 osoby – wszystkie to obywatele Słowacji. Są oni podejrzani o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 3 podejrzanych  Sąd zastosował  tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. W wyniku podjętych czynności zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 1,1 miliona Euro.

Natomiast na terenie Czech zatrzymano 4 podejrzanych w tym wobec 2 Sąd zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono gotówkę w kwocie ok. 20 tysięcy EURO, 2 000 USD, 600 CAD, 22 500 złotych, ponad 711 tysięcy CZK oraz 12 sztuk srebrnych i złotych monet inwestycyjnych o szacunkowej wartości około 150 tysięcy EURO.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Mocne uderzenie Śląskiego pionu PZ PK w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i handlem metamfetaminą
video​_480p​_NET​_(11).mp4 46.63MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}