W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na polecenie prokuratora Małopolskiego pionu PZ PK trzy osoby zostały zatrzymane za powoływanie się na wpływy w spółce Skarbu Państwa

16.02.2022

Na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby za powoływanie się na wpływy w spółce Skarby Państwa. Wśród zatrzymanych jest były wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, były członek zarządu tej spółki oraz przedsiębiorca. Wszyscy usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

money

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przedstawił zatrzymanym zarzuty powoływania się na wpływy w spółce Skarbu Państwa kwalifikowane z art. 230 kk. Zarzuty obejmują lata 2015-2016.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat. 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec dwóch podejrzanych. Sąd podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec podejrzanych. Wobec trzeciego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych.

Powoływanie się na wpływy

Śledztwo nadzorowane przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dotyczy m.in. powoływania się na wpływy w spółce Skarbu Państwa i podjęcie się pośrednictwa w uzyskaniu kontraktów handlowych w zamian za obietnicę otrzymania korzyści majątkowej w postaci 15% prowizji od każdego pozyskanego zamówienia. Członek zarządu KHW oraz osoby z jego otoczenia zobowiązały się ułatwić jednej z firm zawarcie korzystnych umów na obsługę kadrową dużych podmiotów. Zlecenia miały polegać przede wszystkim na tzw. optymalizacji wartości składek na PFRON, do których uiszczania zobowiązane są duże firmy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}