W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK zatrzymano 19 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 miliarda złotych

16.05.2023

W toku śledztwa dotyczącego działalności 4 zorganizowanych grup przestępczych wyłudzających podatek VAT kolejne 22 osoby usłyszały zarzuty, w tym na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Urzędu Celno Skarbowego zatrzymano 19 osób. Dotychczas w toku śledztwa prokuratorskie zarzuty usłyszało łącznie 323 osoby.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK zatrzymano 19 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 miliarda złotych

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, wyłudzenia podatku VAT kwalifikowane jako przestępstwa karnoskarbowe, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz „prania pieniędzy” kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego pionu PZ PK wobec 5 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy  w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze  w postaci poręczeń majątkowych w wysokości do 100 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, jak również zakazu opuszania kraju.

„Puste” faktury na ponad miliard złotych

Zakres śledztwa Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Szczecinie obejmuje działalność czterech zorganizowanych grup przestępczych w okresie od stycznia 2017 r. do października 2022 r.  w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i innych miejscowościach, których celem było popełnienie przestępstw karnych i karnoskarbowych związanych wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę  „znikających” podatników oraz „buforów”. „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż cztery grupy przestępcze wprowadziły do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 miliarda złotych.

Zabezpieczano pieniądze, sprzęt elektroniczny i dokumentację

W toku śledztwa Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i dokumentację, które będą poddane analizie.

Dotychczas prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w tej sprawie 7 aktów oskarżenia wobec     62 osób.

Śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}