W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na terenie Szwecji zatrzymano kolejnego podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

29.04.2020

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez Delegaturę CBA w Lublinie i ABW w Lublinie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. W końcu marca na terenie Szwecji zatrzymano ostatniego podejrzanego, który po przewiezieniu do Polski i osadzeniu w areszcie usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Międzynarodowy charakter grupy

Śledztwo prowadzone przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez obywatela Polski Pawła B. W jej skład wchodzili obywatele Polski i Łotwy. Działalność grupy polegała na tzw. „redukcji” podatku VAT przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych paliw ciekłych i gazów. Grupa wykorzystywała mechanizm tzw. „znikającego podatnika”. Jej członkowie dopuszczali się przestępstw związanych z praniem pieniędzy, wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur, oszustw skarbowych oraz przestępstw karnoskarbowych związanych z nieujawnianiem podstawy i przedmiotu opodatkowania dla potrzeb podatku VAT.

Fikcyjne podmioty gospodarcze

W toku postępowania prokurator ustalił, że podejrzani zajmowali się tworzeniem fikcyjnych podmiotów gospodarczych, nabywali wewnątrzwspólnotowo na te firmy paliwa, a następnie rozprowadzali je w Polsce bez uiszczenia należnego podatku VAT. Początkowo przestępny mechanizm polegał na sprzedaży na terytorium kraju oleju napędowego, benzyny jako oleju smarowego nabywanego wewnątrzwspólnotowo w składach podatkowych mających swoją siedzibę na terenie innych państw członkowskich, głównie na Litwie, Łotwie i w Niemczech lub nabywaniu tych produktów na terenie kraju z naruszeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Znikający podatnik

W toku śledztwa prokurator ustalił, że od połowy 2012 roku grupa zmieniła sposób wprowadzania na terytorium RP oleju napędowego i benzyny. Zaczęła stosować mechanizm z tzw. „znikającym podatnikiem”. Podejrzani nabywali produkty w innych państwach członkowskich na firmy legalnie funkcjonujące na terenie kraju. Od nabyć wewnątrzwspólnotowych uiszczany był podatek akcyzowy i opłata podatkowa z wykorzystaniem zarejestrowanych spółek prawa handlowego. Firmy na które podmioty z terenu Unii Europejskiej deklarowały wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów wykazywały te dostawy w informacji podsumowującej VAT-UE oraz w składanych kwartalnie deklaracjach VAT – 7. Faktycznie podatek należny VAT nie był płacony, gdyż na jego poczet zaliczany był podatek naliczony wynikający z nabycia towarów na terenie kraju. Nabycia te były jednak fikcyjne. Po krótkim okresie działalności lub w przypadku jakiegokolwiek zainteresowania ze strony organów podatkowych lub organów ścigania firmy były sprzedawane, najczęściej obywatelom innych państw członkowskich.

Uszczuplenia podatkowe na ponad 200 milionów złotych

W toku postępowania prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, łącznie 16 osobom, przedstawił zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej prania pieniędzy, wystawiania nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur oraz oszustw skarbowych kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk. Ponadto członkowie grupy są podejrzani o popełnianie przestępstw przeciwko obowiązkom podatkowym związanych z nielegalnym obrotem paliwami i nieujawnianiem podstawy opodatkowania w podatku akcyzowym i VAT, gdzie łączna wartość uszczupleń podatkowych stanowi kwotę ponad 200 milionów złotych. Czyny te stanowią przestępstwa skarbowe.

„Pranie brudnych pieniędzy”

Jak ustalił prokurator podejrzani dopuścili się przestępstw „prania brudnych pieniędzy” na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych pochodzących z korzyści związanych z popełnianiem przestępstw karnoskarbowych polegających na nieujawnieniu podstawy i przedmiotu opodatkowania w podatku VAT w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym i sprzedażą krajową wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci paliw ciekłych oraz gazów. Czyny te kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5kk, art. 273 kk, art. 270 par. 1 kk zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Międzynarodowe poszukiwania

Wobec 4 członków grupy będących obywatelami Łotwy wszczęto poszukiwania międzynarodowe i wydano Europejskie Nakazy Aresztowania. Dzięki międzynarodowej współpracy jednostek prokuratury, sukcesywnie zatrzymywano i postawiono w stan oskarżenia kolejnych podejrzanych obywatelstwa łotewskiego. Sąd Okręgowy w Lublinie 16 października 2019 roku wydał wyrok skazujący wobec Janisa O., a 10 stycznia 2020 r. wobec Rodions`a Š. Wobec Igorsa C. postępowanie sądowe jest w toku.

Zatrzymany na terenie Szwecji i przewieziony do Polski

Ostatni z podejrzanych Ugis. G został zatrzymany w marcu br. na terenie Szwecji. Dzięki ścisłej bezpośredniej współpracy Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji z Biurem Prokuratora Królestwa Szwecji pomimo ogłoszenia na terenie całego kraju stanu epidemii i zamknięcia granic Rzeczypospolitej Polskiej, zorganizowano przejęcie podejrzanego wojskowym transportem lotniczym.

Usłyszał zarzuty przebywając w kwarantannie

Podejrzany 35 – letni obywatel Łotwy 15 kwietnia 2020 roku został osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa – Białołęka, gdzie został poddany obowiązkowej 14 – dniowej kwarantannie. Jednak z uwagi na upływające terminy procesowe należało wykonać z jego udziałem czynności procesowe. Dlatego też 20 kwietnia 2020 r. przy zachowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego wszystkich uczestników, prokurator przeprowadził czynności w postaci ogłoszenia zarzutów i przesłuchania podejrzanego.
Następnie w drodze video – konferencji zorganizowano posiedzenie Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie ,na którym na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec Ugisa G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
W skład grupy wchodziło również 12 obywateli Polski wobec których Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował wcześniej akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Lublinie.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:30 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}