W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Negatywna opinia Prokuratora Generalnego w przedmiocie ułaskawienia byłych funkcjonariuszy CBA

08.02.2023

Prokurator Generalny Adam Bodnar wykonując postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 15 stycznia 2024 r. na podstawie art. 567 § 2 kpk, wszczął z urzędu postępowania o ułaskawienie Krzysztofa B. i Grzegorza P., byłych funkcjonariuszy CBA, skazanych wyrokiem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 30 marca 2015 r., zmienionym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2023 r. za nadużycie władzy - bez uzyskania opinii sądów.

komunikat

W dniu dzisiejszym Prokurator Generalny przedstawił Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta główne i akta wykonawcze przedmiotowej sprawy wraz ze swoim stanowiskiem w którym wnosi o nieskorzystanie z prawa łaski. Podstawą wydania opinii było uznanie prawomocności wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, co spowodowało, że spór co do prawidłowości i skuteczności wcześniejszego ułaskawienia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wskazanych osób oraz spór kompetencyjny pomiędzy Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym zaistniały na kanwie tej sprawy, stały się bezprzedmiotowe. 

Prokurator Generalny zajmując negatywne stanowisko, kierował się obowiązującą w demokratycznym państwie zasadą równości wobec prawa wszystkich obywateli i dlatego uznał, że stosowanie nadzwyczajnych środków prawnych wobec osób pełniących ważne funkcje publiczne, nie może tworzyć ich uprzywilejowanej pozycji względem innych osób skazanych. Prokurator Generalny uwzględnił również okoliczności zachodzące wobec tych skazanych, a dotyczące ich zachowania po prawomocnym wyroku, w tym zwłaszcza negowanie przez nich rozstrzygnięcia sądu. Trzeba też zauważyć, że prawo łaski powinno dotyczyć osób, które co najmniej rozpoczęły odbywanie orzeczonej kary pozbawienia wolności, podczas gdy Krzysztofowi B. i Grzegorzowi P. sąd wykonawczy wstrzymał jej wykonanie. Stanowisko Prokuratora Generalnego nie jest wiążące dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Rzecznik Prasowy
Prokuratora Generalnego
Prokurator Anna Adamiak

{"register":{"columns":[]}}