W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer czasopisma „Prokuratura i Prawo” (11/2021)

04.11.2021

W najnowszym numerze polecamy w szczególności informację o rozstrzygnięciu pierwszej edycji Konkursu o nagrodę I Zastępcy Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego za najlepszą rozprawę doktorską i za najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa karnego, procedury karnej oraz kryminalistyki, poświęcone przestępczości gospodarczej, korupcyjnej i cyberprzestępczości.

okładka Prokuratura i Prawo

W dniu 12 października 2021 r. w siedzibie Prokuratury Krajowej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przez I Zastępcę Prokuratora Generalnego – Prokuratora Krajowego Pana Bogdana Święczkowskiego oraz Zastępcę Prokuratora Generalnego do Spraw Wojskowych Pana Przemysława Funioka.

 

Ponadto w numerze polecamy lekturę artykułów:

-        autorstwa Roberta Kucharskiego, prokuratora Prokuratury Rejonowej
w Częstochowie
zatytułowany „Zarys historii prokuratury w Polsce”, w którym Autor opisuje proces kształtowania się w Polsce instytucji oskarżyciela publicznego przedstawiając zarys okoliczności powstania oraz bogatych tradycji działalności instytucji instygatora królewskiego w okresie Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Jednocześnie Autor przybliża okres tworzenia się prokuratury w odrodzonym Państwie Polskim po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku opisując model kompetencji i uprawnień procesowych prokuratora.

-        autorstwa dra Tomasza Jasińskiego i Doroty Wróbel, prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatytułowany „Przestępstwo nadużycia zaufania w spółce cywilnej”, w którym przedstawiono rozważania na temat charakteru prawnego spółki cywilnej, jej statusu na gruncie art. 296 k.k., a także zasad interpretacji tego artykułu na tle stosunków osobowych i majątkowych
w spółce oraz kwestii odpowiedzialności menedżera;

-        autorstwa dra Grzegorza Ocieczka, prokuratora Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, adiunkta UKSW oraz Adama Zbieranka, Dyrektora Biura Prokuratora Krajowego zatytułowany „Działalność Wyższego Sądu Antykorupcyjnego na Ukrainie. Wybrane zagadnienia”, w którym zaprezentowano zagadnienia związane z ustanowieniem i funkcjonowaniem Wyższego Sądu Antykorupcyjnego na Ukrainie. Autorzy opisują w artykule zmiany w ukraińskim systemie prawnym w podejściu do korupcji, które doprowadziły do ustanowienia nowych instytucji państwowych zwalczających to groźne zjawisko;

-        opracowaną przez Wojciecha Kotowskiego eksperta do spraw prawnych aspektów wypadków drogowych, członka Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego oraz Rady Naukowej czasopisma „Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych”, glosę do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 2019 r., sygn. I DO 11/19, której przedmiotem jest uchwała dotycząca zgody na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej;

Ponadto, Biuro Prokuratora Krajowego, w rubryce „Z historii prokuratury”, przedstawia życiorys Gen. bryg. Teofila Karola Marescha Szefa Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa Spraw Wojskowych – Naczelnego Prokuratora Wojskowego.

„Prokuratura i Prawo” jest czasopismem, na łamach którego publikowane są materiały o tematyce prawnej, w szczególności z zakresu prawa i postępowania  karnego, służące poszerzaniu wiedzy prokuratorów i pracowników prokuratury, a także przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz kształtowaniu właściwej praktyki stosowania prawa.

W zakładce „Prokuratura i Prawo” zamieszczono informacje dla autorów
i czytelników czasopisma oraz pełne teksty miesięcznika.

Redakcja miesięcznika zaprasza do lektury czasopisma oraz do publikowania na jego łamach własnych opracowań.

Link do numeru 11/2021

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}