W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzą za nielegalną produkcję papierosów

22.11.2017

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące wprowadzania i udziału w obrocie środkami odurzającymi oraz substancjami psychotropowymi.

Skarb Państwa stracił 600 tysięcy złotych

W toku postępowania policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową ustalili, że 34-letni mieszkaniec Warszawy może zajmować się nielegalną produkcją papierosów, a z procederu tego prawdopodobnie uczynił stałe źródło dochodu. Nielegalny proceder miał być prowadzony w wynajmowanych przez niego pomieszczeniach w jednej z podwarszawskich miejscowości.

Po wejściu do wytypowanych pomieszczeń funkcjonariusze zatrzymali trzech obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalną produkcją papierosów. Na terenie warszawskiego Mokotowa zatrzymano także 34-letniego Łukasza R. W jego samochodzie zabezpieczono kilka paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

W przeszukanych pomieszczeniach gospodarczych, w których znajdowała się nielegalna fabryka papierosów, ujawniono znaczne ilości papierosów oraz maszynę i matrycę do ich produkcji i pakowania. Zabezpieczono 610 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi.

Wartość zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wynosi ponad 340 tysięcy złotych. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności nielegalnej fabryki szacuje się na kwotę ponad 600 tysięcy złotych.

Podejrzanym zostały ogłoszone zarzuty

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one wytwarzania wyrobów akcyzowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych, ich przechowywania w celu wprowadzenia obrotu i  uczynienia z tego procederu stałego źródła dochodu.

Organizator nielegalnego procederu, Łukasz R., usłyszał także zarzuty dotyczące udziału w obrocie znaczną ilością marihuany.

 Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych.

Majątek sprawców został zabezpieczony

Kolejne zatrzymania w tej sprawie to efekt pracy stołecznych policjantów z wydziału do walki z przestępczością narkotykową i prokuratorów w związku z prowadzonym przez prokuraturę śledztwem dotyczącym wprowadzania i udziału w obrocie środkami odurzającymi oraz substancjami psychotropowymi – m.in. 400 kilogramów marihuany, 33 kilogramów amfetaminy oraz 11 kilogramów haszyszu.

W toku tego śledztwa dotychczas zarzuty usłyszało 25 osób, a 20 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono także mienie o łącznej wartości blisko 1 miliona 300 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:31 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:06 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}