W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Prokuratury Krajowej w sprawie wyroku TSUE z 5 czerwca 2023 r.

05.06.2023

Prokuratura Krajowa nie była stroną postępowania o sygn. C‑204/21, niemniej jako organ ustawowo stojący na straży praworządności zwraca uwagę, że wyrok z 5 czerwca 2023 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest niezgodny z traktatami Unii Europejskiej i Konstytucją RP. Łamie trzy zasady określone w unijnych traktatach: kompetencji powierzonych, poszanowania ustrojów konstytucyjnych państw członkowskich oraz pomocniczości.

napis Prokuratura Krajowej oraz godło polski nad napisem

Ponadto dzisiejsze orzeczenie jest sprzeczne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego  w sprawie K 3/21, w którym Trybunał Konstytucyjny – na wniosek Premiera – zakreślił zakres kompetencji Unii, wyraźnie wskazując, że nie podlega im ustrój wymiaru sprawiedliwości. Tym samym, dzisiejszy wyrok TSUE jest nie do pogodzenia z zasadą pierwszeństwa obowiązywania Konstytucji RP.

Wskazać także należy, że wyrok ten ma częściowo znaczenie historyczne. Dotyczy to Izby Dyscyplinarnej – bo została zlikwidowana, a także braku możliwości testowania niezależności sędziów – z uwagi na funkcjonowanie tzw. prezydenckiego testu niezawisłości. W kontekście uznania przez TSUE za niezgodnego z prawem Unii obowiązku składania przez sędziów oświadczeń o przynależności do stowarzyszeń, fundacji i partii politycznych i umieszczanie tych informacji do wiadomości publicznej, wskazać z kolei należy że zgodnie z Konstytucją RP sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto, Prokuratura Krajowa przypomina, że w sprawie zakończonej dzisiejszym wyrokiem, TSUE w sposób nieuprawniony nałożył na Polskę kary finansowe jako środek tymczasowy. Prokurator Generalny skierował w tym zakresie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego wskazując na bezprawność takiego działania TSUE. Kolejna rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie została zaplanowana na dzień 14 czerwca 2023 r.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}