W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Prokuratury Krajowej w związku z dzisiejszą publikacją Dziennika Gazety Prawnej pt. „MS przeciwko zamrożeniu płac sędziów i prokuratorów”

12.09.2022

W związku z dzisiejszą (12.09.2022 r.) publikacją Dziennika Gazety Prawnej pt. „MS przeciwko zamrożeniu płac sędziów i prokuratorów”, w której wymieniono Ministerstwo Sprawiedliwości, I Prezes Sądu Najwyższego oraz Krajową Radę Sądownictwa jako podmioty sprzeciwiające się planowanemu przez Ministerstwo Finansów wyłączeniu na przyszły rok ustawowego mechanizmu regulowania wynagrodzenia sędziów i prokuratorów, zgodnie z którym ich płace wzrastały odpowiednio ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, Prokuratura Krajowa informuje, iż pismo sprzeciwiające się zamrożeniu wynagrodzeń prokuratorów i asesorów prokuratorskich I Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował do Ministerstwa Finansów już 5 września 2022 r., niezwłocznie po otrzymaniu do uzgodnień projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023.

napis Prokuratura Krajowej oraz godło polski nad napisem

W piśmie Prokurator Krajowy zwrócił uwagę, że reguły wynagrodzenia prokuratorów i asesorów prokuratury zostały ustalone w art. 123 ustawy Prawo o prokuraturze, który wiąże je z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce rynkowej. Pokreślił, że jest to mechanizm oparty na obiektywnych przesłankach, który ma gwarantować im niezależność, stabilizację zawodową i rekompensować surowe ograniczenia w podejmowaniu przez nich dodatkowej  działalności zarobkowej.

Prokurator Krajowy wskazał, że do zamrożenia płac prokuratorów i asesorów prokuratury doszło już w 2020 r. co miało być decyzją incydentalną, podjętą wobec trudności budżetowych związanych z wybuchem epidemii Covid-19 i co wówczas środowisko prokuratorskie, mając na uwadze tę nadzwyczajną sytuację, przyjęło ze zrozumieniem. Jednak w kolejnym roku, prokuratorom i asesorom prokuratury również nie przyznano zagwarantowanego ustawą wynagrodzenia. Podobne rozwiązanie sprzeczne z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze przewidziano na 2023 r., co musi się spotkać ze zdecydowanym sprzeciwem kierownictwa prokuratury oraz całego środowiska prokuratorskiego. Dodał, że działania takie nie mogą stać się powtarzalną praktyką prowadzącą do pogorszenia sytuacji materialnej prokuratorów i asesorów prokuratury w sposób sprzeczny z przepisami prawa.

Prokurator Krajowy zwrócił również uwagę na potrzebę ponownego rozważenia kwot przewidzianych na wynagrodzenia dla urzędników i innych pracowników prokuratury oraz asystentów, tak by możliwe było zagwarantowanie wzrostu wynagrodzeń w tych grupach zawodowych na poziomie pozwalającym ich dostosowanie do obecnej sytuacji ekonomicznej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}