W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie Prokuratury Krajowej

18.03.2019

Prokuratura Krajowa oświadcza, że opublikowany dziś (18.03.2019 r.) w „Gazecie Wyborczej” artykuł pt.: ,,Prokuratura działa coraz wolniej” zawiera nierzetelne informacje, które w fałszywy sposób przedstawiają wyniki pracy prokuratorów.

Nieprawdą jest zwłaszcza rzekoma katastrofa, jaką miałby być gwałtowny wzrost liczby śledztw trwających powyżej roku. W rzeczywistości liczba takich spraw wzrosła w stosunku do 2015 roku zaledwie o około 1 punkt  procentowy.

Temu minimalnemu wzrostowi towarzyszył jednoczenie lawinowy napływ nowych spraw: z 800 tysięcy w 2016 r. do prawie 1,1 miliona w 2018, czyli jest ich więcej o ponad 30 procent.

Sprawy prowadzone dłużej niż rok to w dużej części śledztwa o charakterze gospodarczym, które są szczególnie skomplikowane i obejmują często wiele tysięcy pokrzywdzonych.

Tak znaczny wzrost liczby śledztw to efekt reformy prokuratury, która szczególnie intensywnie zajęła się przestępstwami finansowymi i gospodarczymi – najbardziej dokuczliwymi dla zwyczajnych Polaków, godzącymi w prawidłowe funkcjonowanie wolnego rynku i narażającymi na miliardowe straty Skarb Państwa. Liczba takich spraw wzrosła w ciągu ostatnich lat aż o 60 proc.

Efekty pracy prokuratorów nie mierzy się czasem trwania postępowań – o efektach świadczy skuteczność. A ta jest coraz lepsza. W 2015 r. do sądów prokuratorzy skierowali ok. 180 tys. aktów oskarżenia, w 2018 – ponad 240  tysięcy. Wartość zabezpieczonego mienia wzrosła z 300 milionów złotych w 2015 r. do ponad miliarda złotych w 2018 r.

Zreformowana prokuratura wzięła także na siebie ciężar wyjaśniania zaniedbanych spraw z przeszłości. Od 2017 roku prokuratorzy prowadzą ponownie prawie 100 tysięcy przedwcześnie zakończonych postępowań i ponad 42 tysiące spraw podjętych z zawieszenia, w tym kilkaset związanych z dziką reprywatyzacją w Warszawie. Dzięki tym działaniom zarzuty usłyszały już  tysiące osób, które do tej pory pozostawały bezkarne.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:17 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:45 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}