W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podejrzany o fałszywy alarm w jednym z praskich szpitali tymczasowo aresztowany

06.07.2018

W dniu wczorajszym (5 lipca 2018 roku) Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ uwzględnił wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie i zastosował wobec Janusza Cz. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Grozi mu kara pozbawienia wolności do 8 lat

Janusz Cz. podejrzany jest o popełnienie przestępstwa z art. 224a k.k. w zw. z art. 12 k.k. polegającego na zawiadomieniu o zdarzeniu zagrażającym życiu i zdrowiu wielu osób,  mając wiedzę, że takie zagrożenie nie istnieje, czym wywołano czynności funkcjonariuszy Policji oraz Żandarmerii Wojskowej mające na celu uchylenie tego zagrożenia. Za czyn ten grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dwukrotnie informował o podłożeniu ładunku wybuchowego

W dniu 11 maja 2018 roku podejrzany dwukrotnie zadzwonił do Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przy ul. Szaserów informując o podłożeniu w nim ładunku wybuchowego.

Jak ustalili policyjni pirotechnicy zagrożenia takiego nie było, o czym również wiedział telefonujący Janusz Cz.

Zakrojone na szeroką skalę działania funkcjonariuszy Policji pozwoliły ustalić, że połączenia były wykonywane z terytorium Francji z telefonu należącego do Janusza Cz. Podejrzany został niezwłocznie zatrzymany po przyjeździe do Polski w dniu 3 lipca 2018 roku.

Przyznał się do zarzucanego czynu

Janusz Cz. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia, w których wskazał motywację jaką się kierował informując o podłożeniu bomby. Prokuratorzy będą w toku najbliższych  czynności badać, czy przedstawiona przez podejrzanego wersja jest zgodna z jego faktycznymi pobudkami.

Prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosku o areszt wobec podejrzanego z uwagi na zagrożenie wysoką karą, wynikające z wysokiej szkodliwości społecznej czynu (zakłócenie prawidłowego rytmu funkcjonowania kilku oddziałów, na których znajdowało się kilkudziesięciu pacjentów, w tym osób w stanie bezpośredniego zagrożenia życia), brak stałego miejsca pobytu na terenie Polski oraz obawę matactwa.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 12:56 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:27 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}