W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podkarpacki pion PZ Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej broń

14.03.2024

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie doprowadził do skazania przez Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu 3 oskarżonych w postępowaniu dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem broni.

komunikatt

Wyrok skazujący na 12 lat pozbawienia wolności

Na podstawie aktu oskarżenia skierowanego przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Sad Okręgowy w Tarnobrzegu skazał Markusa F. na karę łączną 12 lat pozbawienia wolności, 80 tysięcy złotych grzywny (800 stawek dziennych po 100 złotych) oraz przepadek równowartości korzyści majątkowej w kwocie 85 tysięcy euro w związku z popełnieniem przestępstwa prania brudnych pieniędzy. 
Tomasz F. został skazany na karę łączną w wymiarze 7 lat pozbawienia wolności, 30 tysięcy złotych grzywny (600 stawek dziennych po 50 złotych). Jednocześnie sąd orzekł wobec oskarżonego przepadek równowartości korzyści majątkowej w kwocie 500 euro w związku z popełnieniem przestępstwa prania brudnych pieniędzy.
Leszek S. został skazany na karę 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 25 tysięcy złotych grzywny (500 stawek dziennych po 50 złotych).
Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu zasądził od wszystkich oskarżonych koszty procesu.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił oskarżonym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kwalifikowany z art. 258 § 2 kk, handel oraz posiadanie bez wymaganego zezwolenia broni palnej kwalifikowane z art. 263 § 1 i 2 kk, przemyt i  obrót środkami odurzającymi kwalifikowany z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, pranie pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora wobec dwóch oskarżonych nadal stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Przemyt broni do Szwecji

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie nadzorował postępowanie dotyczące międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem broni. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy prokurator podjął ścisłą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu prokuratora z Eurojust oraz oficera łącznikowego na kraje skandynawskie. Postępowanie rozpoczęło się od zabezpieczenia przez służby szwedzkie transportu 10 Glocków z amunicją i magazynkami. W toku dalszych czynności ustalano, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Kanał został zorganizowany przez obywateli Polski działających w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz wewnątrzwspólnotowym obrotem środkami odurzającymi. Przemyt był prowadzony pod pozorem importu i eksportu legalnych towarów np. części samochodowych.

Zatrzymania, przejęta broń i narkotyki

W toku śledztwa funkcjonariusze CBŚP udaremnili przerzut 2 kg klefedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyki o czarnorynkowej wartości ok. 80 tysięcy złotych. Podczas próby następnego przemytu policjanci przejęli 3 jednostki broni maszynowej, 140 sztuk amunicji, tłumik i magazynki. Nielegalny towar miał przepłynąć przez Morze Bałtyckie do Szwecji. Był ukryty w silniku samochodowym, specjalnie przygotowanym do przemytu z usuniętymi wewnętrznymi elementami konstrukcyjnymi.
Podczas kolejnych czynności na terenie Jaworzna woj. śląskiego w pomieszczeniu garażowym ujawniono i zabezpieczono 7 sztuk broni palnej oraz łącznie 942 sztuk amunicji, w tym 1 sztukę broni typu Skorpion wraz z tłumikiem (pistolet maszynowy – broń szczególnie niebezpieczna), 2 sztuki broni CZ wz. 26 (pistolet maszynowy), 1 sztukę broni Mossberg model 88 kal. 12/70 (strzelba powtarzalna), 3 sztuki broni PPS 43 (pistolet maszynowy).
Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w wysokości 239.200 euro i 43.300 złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}