W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorski pion PZ PK skierował akt oskarżenia za prowadzenie nielegalnego laboratorium amfetaminy

13.10.2023

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, skierował do Sądu Rejonowego w Bełchatowie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom: Kamilowi Ł. (lat 48, mieszkańcowi województwa mazowieckiego), Jarosławowi Ś. (lat 51, mieszkańcowi województwa mazowieckiego), Janowi W. (lat 55, mieszkańcowi województwa mazowieckiego) i Grzegorzowi R. (lat 62, mieszkańcowi województwa łódzkiego).

Pomorski pion PZ PK skierował akt oskarżenia za prowadzenie nielegalnego laboratorium amfetaminy

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzucił oskarżonym Kamilowi Ł. i Jarosławowi Ś. popełnienie przestępstwa nielegalnego wytwarzania prekursora narkotykowego kategorii I - benzylometyloketonu (w skrócie BMK), służącego do niedozwolonej produkcji substancji psychotropowej w postaci amfetaminy.

Natomiast Grzegorzowi R. i Janowi W. zarzucono pomocnictwo do popełnienia tego przestępstwa, polegającego między innymi na udostępnieniu i przystosowaniu pomieszczeń gospodarstwa rolnego do uruchomienia kompletnej linii technologicznej do wytwarzania prekursora BMK, jak również na usuwaniu odpadów poprodukcyjnych

Za popełnienie zarzucanych oskarżonym przestępstw kwalifikowanych z art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi do 5 lat pozbawienia wolności, kara grzywny oraz przepadek przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa, jak również przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej przez oskarżonych z popełnionego przestępstwa.

W toku śledztwa wobec dwóch oskarżonych, na wniosek prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, były stosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych dwóch oskarżonych prokurator stosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji, zakazów kontaktowania się z określonymi osobami i zakazów opuszczania kraju.

W kurniku mogli wytworzyć nawet ponad 100 kg amfetaminy

W toku postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, iż w miejscowości położonej w województwie łódzkim, na terenie pomieszczeń gospodarczych funkcjonującego gospodarstwa rolnego, działa nielegalne laboratorium służące do produkcji BMK.

W związku z powyższym w maju 2022 roku funkcjonariusze Policji wspólnie z prokuratorem dokonali szczegółowych oględzin posesji ujawniając kompletną linię produkcyjną prekursora BMK oraz 13,48 kg czystego benzylometyloketonu (w przeliczeniu na 100% BMK). Podczas przeszukania posesji zabezpieczono około 3000 litrów substancji chemicznych, odpady poprodukcyjne oraz oryginalne zapakowane chemikalia, specjalistyczne chłodnice, szkło laboratoryjne. Na miejscu, na gorącym uczynku podczas procesu produkcyjnego, zostali zatrzymani Kamil Ł., Jarosław Ś. i Grzegorz R. Wydajność linii technologicznej zbudowanej przez oskarżonych do syntezy BMK wynosiła od 135 do 225 mililitrów czystego BMK na godzinę.

Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w tym kompleksowej opinii biegłego z zakresu badań fizykochemicznych wynika, że oskarżeni wytworzyli łącznie 86.55 kilograma czystego benzymetyloketonu o stężeniu co najmniej 90 %. Z tego rodzaju ilości prekursora można było wyprodukować od 60.6 kilograma do 103 kilogramów siarczanu amfetaminy. Oskarżeni, celem ukrycia rzeczywiście prowadzonej działalności przestępczej, umieścili linię produkcyjną w kurniku, gdzie wytwarzali prekursor.

W toku postępowania ustalono, że już we wcześniejszym okresie oskarżeni Jarosław S. i Kamil Ł. prowadzili nielegalne laboratorium służące do wytwarzania prekursora BMK na terenie innej posesji położonej także w województwie łódzkim. Z ustaleń śledztwa wynika, iż oskarżeni mieli osiągnąć z tytułu sprzedaży wyprodukowanej substancji korzyść majątkową w łącznej wysokości 100 tysięcy złotych.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}