W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorski pion PZ PK zlikwidował laboratorium BMK i zabezpieczył 3 tony chemikaliów do produkcji narkotyków

08.07.2022

Na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali laboratorium BMK. W trakcie czynności zatrzymano trzech mężczyzn, którzy usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Dwóch z nich trafiło do aresztu.

Pomorski pion PZ PK zlikwidował laboratorium BMK i zabezpieczył 3 tony chemikaliów do produkcji narkotyków

Laboratorium BMK

W wyniku przeprowadzonych działań na terenie woj. łódzkiego zlikwidowano laboratorium w którym produkowano BMK - prekursor amfetaminy. W trakcie czynności zabezpieczano 13,5 litrów BMK z którego można było wyprodukować 10 kg amfetaminy, urządzenia służące do produkcji prekursora oraz około 3 tony różnych substancji chemicznych służących do jego wytwarzania. W nielegalnym laboratorium zabezpieczono jako dowód w śledztwie m.in. urządzenia służące do produkcji benzylometyloketonu (BMK), specjalistyczne chłodnice i szkło laboratoryjne. W powiecie bełchatowskim przeprowadzono zatrzymania Kamila Ł., Jarosława Ś. oraz Grzegorza R.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk oraz wytwarzania i obrotu prekursora BMK kwalifikowane z art. 61 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku skierował wobec dwóch podejrzanych wnioski o zastosowanie izolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Gdańsk - Południe w Gdańsku w całości podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wobec trzeciego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}