W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich (CCPE)

14.10.2022

W dniach 3-4 października 2022 roku w Strasburgu, odbyło się posiedzenie Rady Konsultacyjnej Prokuratorów Europejskich (CCPE).

napis Prokuratura Krajowej oraz godło polski nad napisem

Powołana w 2005 roku Rada Konsultacyjna Prokuratorów Europejskich jest organem  doradczym Komitetu Ministrów Rady Europy, składającym się z prokuratorów wysokiego szczebla wszystkich państw członkowskich. Głównym zadaniem Rady Konsultacyjnej jest przygotowywanie dla Komitetu Ministrów Rady Europy opinii w kwestiach dotyczących funkcjonowania prokuratury w systemie sądownictwa karnego oraz zbierania informacji na temat funkcjonowania prokuratury w Europie.

Podczas posiedzenia Rada Konsultacyjna przyjęła opinię nr 17 w sprawie roli prokuratorów w ochronie środowiska. Opinia ta następnie będzie przekazana Komitetowi Ministrów Rady Europy oraz innym organom Rady Europy w celu uwzględnienia jej zapisów w dalszych pracach podejmowanych w tym zakresie. 

W opinii wskazano, że przestępczość przeciwko środowisku jest ściśle związana z procesami globalizacji i handlu transgranicznego. Z tych też względów stanowi jedną z najbardziej dochodowych form przestępczości międzynarodowej, co stawia przed prokuraturą szczególne wyzwania, wymagające innowacyjnego podejścia do kwestii współpracy oraz dążenia do rozwiązywania nowych problemów.

Rada Konsultacyjna podkreśliła znaczenie międzynarodowych instrumentów prawnych,
a także prawodawstwa krajowego w sferze ochrony środowiska. Dostrzegając zróżnicowanie tego ostatniego, zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia przez państwa członkowskie Rady Europy skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji karnych.

Podkreślając doniosłą rolę prokuratorów w zakresie ochrony środowiska Rada stwierdziła, że w odniesieniu do przestępstw przeciwko środowisku zadaniem prokuratorów jest wnikliwe przeprowadzenie postępowania i postawienie przed sądem nie tylko bezpośrednich sprawców tych przestępstw, ale również wszystkich, którzy z przestępczego procederu czerpali korzyści.

Rada Konsultacyjna zwróciła jednocześnie uwagę na rolę prawa administracyjnego i cywilnego w systemie prawnym służącym ochronie środowiska, związanym z holistycznym podejściem do prawodawstwa w tej dziedzinie, podkreślając przy tym znaczenie współpracy i koordynacji działań na poziomie krajowym oraz międzypaństwowym.

W posiedzeniu Rady Konsultacyjnej uczestniczył prokurator z Biura Współpracy Międzynarodowej Prokuratury Krajowej.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}