W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prawomocny wyrok w sprawie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu obywatelki Szwecji

24.10.2017

23 października 2017 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji skazujący cztery osoby oraz uniewinniający jedną w sprawie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u obywatelki Szwecji.

Wyrok dotyczy głośnej sprawy obywatelki Szwecji, która 2 sierpnia 2010 r. poddała się w Pomorskim Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku zabiegowi operacyjnemu z zakresu chirurgii plastycznej.

Sam zabieg, od strony chirurgicznej przebiegł prawidłowo. Wystąpiły natomiast nieprawidłowości w przebiegu opieki pooperacyjnej. U pokrzywdzonej doszło do ustania oddychania i chwilowego zatrzymania krążenia, co spowodowało niedotlenienie i w konsekwencji ciężkie uszkodzenie mózgu. Jest to ciężka choroba nieuleczalna i zagrażająca życiu, która spowodowała, że pokrzywdzona  pozostaje w stanie wegetatywnym. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w grudniu 2014 roku skierowała w tej sprawie do sądu akt oskarżenia wobec 5 osób.

Wyrokiem z 13 grudnia 2016 roku Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku skazał cztery osoby oraz jedną osobę uniewinnił.

Dwie pielęgniarki Oddziału Chirurgii Naczyń Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku, którym prokurator zarzucił nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu  poprzez  niewłaściwą opiekę pooperacyjną, sąd skazał na kary:

  • 1 roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności oraz 10 miesięcy pozbawienia wolności. Obu skazanym zawiesił wykonanie orzeczonych kar na okres próby wynoszący 2 lata. Sąd zasądził od skazanych nawiązki w kwotach po 20 000 złotych oraz orzekł zakazy wykonywania zawodu pielęgniarki na okres 4 lat.

Lekarza anestezjologa, znieczulającego pokrzywdzoną w trackie zabiegu operacyjnego, któremu prokurator zarzucił nieumyślne narażenia pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowa albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sąd skazał na karę:

  • 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący dwa lata oraz orzekł nawiązkę w kwocie 20 000 złotych.

Lekarza pełniącego obowiązki dyrektora w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku, któremu prokurator również zarzucił nieumyślne narażenia pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z niezagwarantowaniem prawidłowej opieki medycznej pooperacyjnej, sąd skazał na karę:

  • 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący dwa lat, orzekł nawiązkę w kwocie 20 000 złotych oraz zakaz sprawowania funkcji kierowniczych w placówkach medycznych na okres 4 lat.

Sąd uniewinnił od zarzutu popełnienia przestępstwa nieumyślnego narażenia pokrzywdzonej na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowa albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lekarza z zakresu chirurgii plastycznej, kierującej zespołem operacyjnym.

23 października 2017r Sąd Okręgowy w Gdańsku, po rozpoznaniu apelacji prokuratora od wyroku uniewinniającego oraz apelacji obrońców trojga skazanych, utrzymał w mocy wyrok  sądu I instancji.

Po zapoznaniu się z uzasadnieniem do wyroku sądu  odwoławczego prokurator podejmie decyzję o ewentualnej kasacji od wyroku uniewinniającego.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:58 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:11 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}