W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokurator pionu PZ odebrał „mafii paliwowej” 12 milionów złotych

24.05.2021

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie doprowadził do orzeczenia przez Sąd przepadku 12 milionów złotych korzyści uzyskanej przez „mafię paliwową” w wyniku prania brudnych pieniędzy.

„Mafia paliwowa” zarobiła 1,5 miliona złotych

Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczyło mafii paliwowej działającej na terenie Śląska. Wszyscy jej członkowie zostali skazani. W toku postępowania prokurator ustalił, że pieniądze uzyskane z przestępstw paliwowych w kwocie 1,5 miliona złotych członkowie grupy inwestowali w nieruchomości. Dwóch oskarżonych w celu wykazania legalności tych środków zawarło fikcyjną umowę pożyczki. W celu jej uwiarygodnienia pieniądze były przelewane na rachunek bankowy, a następnie w gotówce wypłacane i zwracane wpłacającemu.

Zarobili na inwestowaniu w nieruchomości

Oskarżeni dokonywali w latach 2005 – 2008 obrotu nieruchomościami i z zainwestowanej kwoty 1,5 miliona złotych uzyskali 12 milionów złotych. Oskarżeni kupowali dalsze nieruchomości, a następnie je sprzedawali i inwestowali w kolejne. W ten sposób w udało im się kilkukrotnie pomnożyć pieniądze uzyskane pierwotnie z przestępstw paliwowych.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora

Sąd Apelacyjny w Katowicach (10 maja 2021 roku) w całości podzielił stanowisko prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie i orzekł przepadek korzyści majątkowej osiągniętej w drodze prania brudnych pieniędzy w kwocie 12 milionów złotych. Sąd przychylił się do stanowiska prokuratora, który wskazywał że pomnożone przez oskarżonych pieniądze stanowią korzyść majątkową uzyskaną w wyniku prania brudnych pieniędzy. Orzeczenie jest prawomocne.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:01 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
10.08.2021 11:01 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}