W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorskie zarzuty za wyłudzenie prawie 2 milionów złotych subwencji oświatowej ogólnej

21.06.2017

Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzania środków pieniężnych ze Skarbu Państwa wypłacanych za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Żywcu tytułem subwencji oświatowej ogólnej.

Na czym polegał przestępczy proceder

W toku śledztwa ustalono, że w latach 2012 – 2016, w celu wyłudzania subwencji oświatowej ogólnej, osoby uczestniczące w przestępczym procederze wytwarzały dokumenty wskazujące na pobyty dzieci i młodzieży w różnych placówkach oświatowo – wypoczynkowych z terenu powiatu żywieckiego. W rzeczywistości pobyty te nie miały miejsca. Osoby uczestniczące w przestępczym procederze wytwarzały również dokumenty zawierające nieprawdziwe dane o liczbie ich uczestników, bądź czasie trwania pobytu. Na dokumentach tych podrabiane były również podpisy opiekunów grup i osób kierujących do tych placówek.

Podrobione dokumenty stanowiły podstawę naliczania dofinansowania z subwencji oświatowej i były źródłem informacji ujmowanych we wnioskach o przyznanie subwencji. Składane były one cyklicznie do Starostwa Powiatowego w Żywcu. Na ich podstawie sprawcy wyłudzili łącznie ze Skarbu Państwa 1 milion 172 tysiące złotych.

Zatrzymane zostały 4 osoby

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania 4 osób zamieszanych w ten przestępczy proceder: Barbary S., Iwony J., Krzysztofowa J. oraz Mariana J. Osoby te były związane z kierownictwem placówek oświatowo – wypoczynkowych, na rzecz których wypłacane były kwoty udzielanych dotacji. Czynności zostały zrealizowane w dniach 19 – 20 czerwca 2017 roku przez funkcjonariuszy CBŚP Zarząd w Katowicach Wydział w Bielsku – Białej, działających na polecenie prokuratora.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), oszustw znacznej wartości (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego), a także oszustw w celu uzyskania subwencji i posługiwania się wcześniej podrobionymi dokumentami (art. 297 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 270 par. 1 kodeksu karnego).

Z wyjątkiem podejrzanego Mariana J. pozostałe podejrzane osoby przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyły obszerne wyjaśnienia.

Zastosowano środki zapobiegawcze

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym: poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, zawieszenia w funkcji i nakazy powstrzymywania się od wykonywania określonej działalności.

Dokonano również tymczasowego zajęcia na mieniu ruchomym w celu wydania postanowień o zabezpieczeniu majątkowym.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Aktualnie status podejrzanego posiada w nim łącznie 5 osób. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań i zarzutów.

W toku śledztwa prokuratorzy bardzo skrupulatnie będą ustalali i weryfikowali ostateczną kwotę oszustw na szkodę Skarbu Państwa z tytułu przyznawanych dotacji oświatowych ogólnych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:33 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:21 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}