W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy docenili współpracę z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w minionym roku

16.01.2018

W siedzibie głównej Centralnego Biura Śledczego Policji odbyła się odprawa roczna, na której podsumowano efekty pracy w 2017 roku.

Obecni byli na niej między innymi: nadinsp. Andrzej Szymczyk I Zastępca Komendanta Głównego Policji, insp. Kamil Bracha Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, zastępcy komendanta CBŚP: insp. Paweł Półtorzycki, insp. Adam Cieślak i insp. Mariusz Kudela, a także prokurator Marek Pasionek Zastępca Prokuratora Generalnego, prokurator Michał Ostrowski Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej oraz prokurator Mieczysław Śledź Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Podczas odprawy prokurator Marek Pasionek podkreślił, że z satysfakcją przyjął zaproszenie do CBŚP, wspominając, że miał przyjemność pracować z policjantami zwalczającymi przestępczość zorganizowaną jeszcze w latach 90-tych, a dzisiejsze statystyki świadczą o stałym rozwoju tej instytucji.

Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Mieczysław Śledź podziękował za pracę w minionym roku komendantom, naczelnikom, a także wszystkim policjantom z poszczególnych zarządów CBŚP. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę, że funkcjonariusze mają tak dobre rozpoznanie w środowisku przestępczym, że zabezpieczany jest majątek faktycznie należący do podejrzanych, ale zarejestrowany na inne osoby. Podkreślił również, że dzięki dialogowi rozwiązywane są problemy, które czasem wydawałoby się, że są nie do rozwiązania.

Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej prokurator Michał Ostrowski, podsumowując współpracę prokuratur z CBŚP powiedział, że jest na bardzo wysokim poziomie, a dane statystyczne świadczą o zaangażowaniu policjantów. Najwyższe zabezpieczenie mienia w 2017 roku i sądowe ich utrzymanie w mocy świadczy o tym, że materiały w sprawach były świetnie zebrane i przygotowane, co jest zasługą śledczych.

Podczas odprawy kierownictwo Policji i CBŚP wskazało, że w 2017 roku Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło 176 grup przestępczych, zatrzymało 3761 osób podejrzanych, którym przedstawiono 11748 zarzutów. Wobec 1245 podejrzanych sądy zastosowały środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec 1431 podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. W minionym roku zabezpieczono mienie należące do 980 podejrzanych na rekordową kwotę prawie 644 milionów złotych, a odzyskano mienie o łącznej wartości 48 milionów złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 12:37 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:58 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}