W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy na rzecz osób, którym grozi utrata mieszkań i domów

12.10.2017

Prokuratorzy powinni zgłaszać udział w postępowaniach sądowych o stwierdzenie nieważności czynności prawnych skutkujących przeniesieniem własności lub obciążaniem nieruchomości. Z takim zaleceniem zwrócił się Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand w piśmie skierowanym do wszystkich Prokuratorów Regionalnych.

Zalecenia Zastępcy Prokuratora Generalnego dotyczą w szczególności postępowań cywilnych w  sprawach utraty własność mieszkań i domów lub groźby ich utraty wskutek wcześniej zawartych przez poszkodowanych umów pożyczek, przewłaszczeń na zabezpieczenie i innych podobnych umów.

Ponadto prokurator Robert Hernand polecił przeanalizowanie wszystkich spraw karnych, które zakończyły się prawomocnymi uniewinnieniami, a które były postawą do podejmowania przez prokuratorów działań cywilnych lub administracyjnych.  Celem tej analizy będzie ustalenie, czy istnieją przesłanki do wniesienia kasacji, czy odstąpienie od ich sporządzenia było prawidłowe, a także sprawdzenie, czy powinien być sporządzony wniosek o wniesienie kasacji przez Prokuratora Generalnego.

Podstawa prawna działań

Podstawę działań prokuratora w takich sprawach stanowi art. 7 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego.

Natomiast art. 60 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że prokurator może wstąpić do postępowania w każdym jego stadium. Prokurator nie jest związany z żadną ze stron. Może on składać oświadczenia i zgłaszać wnioski, jakie uzna za celowe, oraz przytaczać fakty i dowody na ich potwierdzenie. Od chwili, kiedy prokurator zgłosił udział w postępowaniu, należy mu doręczać pisma procesowe, zawiadomienia o terminach i posiedzeniach oraz orzeczenia sądowe.

Wyniki analizy Prokuratorów Regionalnych mają być przedstawione Prokuraturze Krajowej do 13 listopada 2017 r.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.08.2021 12:17 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
20.08.2021 12:17 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}