W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy przeciwko wydzierżawianiu miejskich nieruchomości na płatne parkingi

03.01.2017

Prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku sprzeciwił się oddaniu w dzierżawę nieruchomości, których zarządcą jest Prezydent Miasta Gdańska, celem zorganizowania płatnego postoju pojazdów.

Sąd podzielił argumenty prokuratora

Stanowisko takie prokurator zaprezentował podczas rozprawy prowadzonej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku. Dotyczyła ona skargi Gminy Miasta Gdańsk na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego. W rozstrzygnięciu tym wojewoda stwierdził nieważność zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości gruntowych stanowiących pasy drogowe dróg publicznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta Gdańska, przeznaczonych do oddania w dzierżawę na czas oznaczony w trybie bezprzetargowym celem zorganizowania płatnego postoju pojazdów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w pełni podzielił stanowisko zaprezentowane przez prokuratora z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku oraz Wojewody Pomorskiego. W swoim wyroku Sąd oddalił skargę Gminy Miasta Gdańsk.

Bezprawne praktyki gmin

Działania podjęte przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku to skutek polecenia wydanego przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda.

Zwrócił się on do wszystkich prokuratorów z prośbą o podjęcie niezbędnych działań na płaszczyźnie prawa cywilnego i administracyjnego, które mają wyeliminować praktyki pobieraniu od kierowców opłat za parkowanie w sposób sprzeczny z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 460 ze zm.).

W swoim piśmie Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że niektóre samorządy wydzierżawiają prywatnym operatorom parkingi, a te pobierają od kierowców opłaty za parkowanie. Nawet w miejscach i dniach, w których – zgodnie z ustawy o drogach publicznych – nie powinny być one pobierane. Zgodnie bowiem z przepisami opłatę za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą być one zatem pobierane np. w soboty i niedziele.

O skutecznych działaniach prokuratury w sprawie pobierania od kierowców opłat za parkowanie pisaliśmy również tutaj:

Skuteczne działania prokuratury w sprawie opłat za parkowanie w soboty

Sąd zgodził się z prokuraturą, że opłaty za parkowanie w soboty są nielegalne

Opłaty za parkowanie w soboty pod lupą prokuratorów

Prokuratorzy zaskarżają uchwały przewidujące opłaty za parkowanie w soboty

Prokuratorzy przeciw bezprawnemu pobieraniu opłat za parkowanie

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:24 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:32 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}