W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy w mediach o odpowiedzialności za złamanie tajemnicy dziennikarskiej

21.09.2016

Zobowiązanymi do zachowania w poufności uzyskanych informacji są dziennikarze oraz redaktorzy i redaktorzy naczelni. Obowiązek zachowania w tajemnicy uzyskanych informacji rozciąga się również na inne osoby jak np. informatycy, sekretarki, archiwiści, gońcy, kierowcy czy nawet osoby sprzątające.

Żadna z osób, na których spoczywa obowiązek zachowania tajemnicy dziennikarskiej, nie może się z niego zwolnić pod groźbą odpowiedzialności karnej. Przewiduje ją art. 49 Prawa prasowego. Przepis ten przewiduje karę grzywny albo karę ograniczenia wolności.

Analiza tego przepisu karnego prowadzi do wniosku, że może dojść do szeregu komplikacji związanych z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej osób, które dopuszczą się bezprawnego ujawnienia posiadanych informacji. Na łamach dziennika „Rzeczpospolita” próbuje je rozwiać Piotr Kosmaty – prokurator Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej w artykule zatytułowanym „Różni ludzie, jedna tajemnica”

http://www.rp.pl/opinie_prawo/rzeczoprawie#sp-1

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 11:45 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:36 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}