W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratorzy w mediach o zagrożeniach dla finansów państwa z tytułu karuzeli VAT

24.02.2017

Rosnąca luka podatkowa w podatku VAT, której główną przyczyną są wyłudzenia podatkowe, przybrała rozmiary i strukturę godzące w bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Uszczuplenia podatkowe godzą również w bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez naruszenie zasad uczciwej konkurencji.

W konsekwencji mogą prowadzić do wyparcia z rynku uczciwych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie sprostać konkurencji dotowanej przez przejęte wskutek działań przestępczych podatki.

Tzw. oszustwa karuzelowe są najpoważniejszymi przestępstwami skarbowymi w całej Unii Europejskiej. Aby cały mechanizm się opłacał, podmioty lub podmiot w tzw. łańcuchu transakcji muszą nie wpłacić należnego VAT, a inny nienależnie wystąpić o jego zwrot. W związku z tym częścią procederu muszą być tzw. znikający podatnicy – słupy, osoby wystawiające faktury, które nie mają odzwierciedlenia w realnych transakcjach, nie płacące podatków, które wynikają z wystawionych dokumentów.

Karuzelowe oszustwa to w praktyce zorganizowana, hierarchicznie zbudowana przestępczość na olbrzymią skalę, zagrażająca podstawom finansów publicznych – pisze dziś (24 lutego 2017 roku) na łamach dziennika „Rzeczpospolita” Tomasz Piekarski, prokurator delegowany do Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Autor analizuje na czym polega przestępczość karuzelowa, jaki ma ona wpływ na finanse państwa, a także jak skutecznie należy z nią walczyć.  

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:10 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:29 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}