W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura bada okoliczności sprowadzenia 15 ton substancji służącej do produkcji „pigułki gwałtu”

11.08.2016

Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące przywozu do Polski zza granicy 15 ton y-butyrolkatonu (GBL).


Do czego służy zatrzymana substancja

T-butyrolkaton (GBL) jest oleistą bezbarwną cieczą o ostrym zapachu i smaku. Ma on wielorakie zastosowanie. Jest używany jako rozpuszczalnik, wywabiacz plam i środek do czyszczenia metalu. Może być jednak również stosowany jako prekursor do produkcji kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB), potocznie nazywanego „pigułką gwałtu”.

Y-butyrolkaton (GBL) nie został umieszczony wprost w wykazie środków i substancji zabronionych, stanowiącym załącznik do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Jest on jednak estrem kwasu 4-hydroksybutanowego (GHB). Kwas 4-hydroksybutanowy (GHB) i jego estry, od dnia 01 lipca 2015 roku, są wymienione w grupie II-P wykazu – załącznika do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jako substancje psychotropowe, na których posiadanie, obrót, eksport i import jest wymagane zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Współpraca z holenderską prokuraturą

W toku postępowania prokuratorzy przeprowadzają szereg czynności dowodowych w celu ustalenia, jakie miało być finalne przeznaczenie zabezpieczonych substancji.

Śledztwem objęto działalność trzech spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, dwóch podmiotów prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednego obcokrajowca nieposiadającego zarejestrowanej w Polsce działalności gospodarczej. Większość osób pozostających w zainteresowaniu śledztwa to obywatele Holandii. Jedna osoba jest obywatelem Niemiec, a jedna obywatelem Polski.

Odrębne śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Holandii, która ściśle współpracuje z Pomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku. Ponadto polskie śledztwo prowadzone jest wspólnie z Izbą Celną w Gdyni.

Za przestępstwo przemytu znacznej ilości substancji psychotropowych grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz nawiązka na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii w wysokości do 50 tysięcy złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:50 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:38 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}