W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura jest gotowa na 31. Światowe Dni Młodzieży

26.07.2016

W związku z 31. Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce w dniach 26-31 lipca 2016 roku w Prokuraturze Krajowej powstały zespoły prokuratorów do podejmowania odpowiednich działań.

Powołano specjalne zespoły

Zespół  pod przewodnictwem Dyrektora Biura Prezydialnego – Przemysława Funioka opracował zasady reagowania jednostek prokuratury w przypadku poważnych zdarzeń zaistniałych podczas tego przedsięwzięcia międzynarodowego. W szczególności: zbiorowego zakłócenia porządku publicznego, zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie, katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym. Natomiast zespól pod przewodnictwem   Zastępcy Prokuratora Generalnego – Marka Pasionka został powołany do podejmowania czynności procesowych: w wypadku katastrofy w ruchu lotniczym, zdarzeń związanych z bezprawnym użyciem broni palnej lub ładunku wybuchowego, zdarzeń dotyczących uprowadzenia osób, ataków na organy państwowe dokonanych za pomocą narzędzi teleinformatycznych podczas tego wydarzenia.

We wszystkich prokuraturach rejonowych w Częstochowie, Krakowie, Myślenicach, Wadowicach oraz Wieliczce zostały powołane specjalne zespoły prokuratorów, którzy będą prowadzili czynności procesowe w sprawach dotyczących przestępstw popełnionych podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego oraz przestępstw popełnionych w trakcie zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie w czasie 31. Światowych Dni Młodzieży. Powołane zostały również zespoły prokuratorów do wykonywania i koordynowania czynności w wypadku katastrofy w ruchu drogowym lub kolejowym.

Specjalne zespoły prokuratorów z prokuratur okręgowych będą odpowiadały za wykonywanie zadań związanych z ewentualnymi wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej oraz za wykonywanie zadań związanych z obrotem z zagranicą.

Więcej prokuratorów na dyżurach

Prokuratorzy z Prokuratury Krajowej oraz z Prokuratury Regionalnej w Krakowie i Katowicach, a także z podległych im prokuratur okręgowych i rejonowych pełnią stałe, całodobowe dyżury w pracy.

Opracowane zostały też procedury działania na wypadek zdarzeń związanych z naruszeniem przestrzeni powietrznej przez małogabarytowe obiekty latające, w tym bezzałogowe statki powietrzne. Ustalono również specjalne procedury komunikowania się i wspólnego wykonywania zadań z innymi służbami, np. z policją oraz z innymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury.

Informacje o wszelkich zdarzeniach i stwierdzonych przestępstwach prokuratorzy będą niezwłocznie przekazywali swoim przełożonym oraz Prokuraturze Krajowej.

Wzmożona czujność w całym kraju

Dodatkowe działania prokuratury w związku z 31. Światowymi Dniami Młodzieży będą podejmowane na terenie całego kraju, a nie tylko na Śląsku i w Małopolsce. Zagrożenia i zdarzenia przestępcze związane z tym wydarzeniem mogą bowiem wystąpić w całej Polsce. Z tego względu we wszystkich jednostkach prokuratury w kraju zwiększona została liczba prokuratorów dyżurujących. Także jednostki spoza południa Polski mają obowiązek bieżącego informowania Prokuratury Krajowej o zaistnieniu poważnych zdarzeniach powodujących konieczność podjęcia czynności przez prokuratora.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 10:32 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:38 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}