W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura Regionalna w Krakowie: uderzenie w grupę przestępczą organizującą nielegalne gry hazardowe

09.09.2021

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Kielcach we współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Kielcach zatrzymali 5 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych polegających na prowadzeniu nielegalnych gier hazardowych.

grafika przedstawiająca młotek sędziowski na tle paragrafu i wagi sprawiedliwości

Przestępczy proceder

Jak ustalono, grupa przestępcza działała w latach 2016-2019, obejmując swym zasięgiem obszar całego kraju, a także miejscowości na terenie Republiki Czeskiej. Przedmiot przestępczej działalności obejmował urządzanie, wbrew przepisom ustawy, gier losowych na automatach o wygrane pieniężne, bez uzyskania koncesji i poza kasynem gry oraz na niezarejestrowanych automatach.

 

Jeden z mężczyzn pełniących kierowniczą rolę w grupie przestępczej utworzył sieć podmiotów, tzw. „słupów”, pozorujących legalną działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i podnajmu pomieszczeń, wynajmu automatów i ich oprogramowania. Sieć powiązanych ze sobą spółek, w tym zlokalizowanych na terenie Czech, zajmowała się zatrudnianiem pracowników  - inkasentów, których zadaniem była obsługa automatów zainstalowanych w wynajmowanych lokalach, a także odbieranie pieniędzy uzyskanych z nielegalnie urządzonych gier.

 

Zarzuty i tymczasowe aresztowania

Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych polegających na organizowaniu nielegalnych gier hazardowych. Dwóm spośród zatrzymanych ogłoszono zarzuty prania brudnych pieniędzy.

 

Na wniosek prokuratora, w stosunku do dwóch podejrzanych. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych, prokurator zastosował dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe.

 

17 podejrzanych

W ramach śledztwa Prokuratury Regionalnej w Krakowie nastąpiła konsolidacja postępowań karno-skarbowych prowadzonych przez urzędy celno-skarbowe na terenie kraju, dzięki czemu jednym postepowaniem objęto 104 sprawy.

 

Dotychczas, zarzuty usłyszało 17 osób. Wśród podejrzanych znalazły się dwie osoby, którym zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W wyniku działań służb, w ramach postępowania zabezpieczono ponad 350 automatów do gry, a także gotówkę pochodzącą z tych urządzeń oraz przeznaczoną na wypłatę wygranych w wysokości ponad 100 tys. zł.

 

Postępowanie ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}