W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura Regionalna w Warszawie: 34 osoby zatrzymane w śledztwie dotyczącym tzw. fabryki faktur

26.05.2021

24-25 maja 2021 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Katowicach, wspierani przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno – Skarbowego w Warszawie, zatrzymali 34 osoby, w tym wchodzące w skład zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawicieli jej kierownictwa, a także osoby, na które zakładane były podmioty wystawiające fikcyjne faktury oraz przedsiębiorców, którzy je nabywali.

Zatrzymania przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i kujawsko – pomorskiego. Uczestniczyło w nich blisko 150 funkcjonariuszy.

Fabryka faktur – ponad 1 mld zł strat Skarbu Państwa

Jak ustalono, w latach 2013-2020 na terenie województw mazowieckiego i śląskiego działała tzw. fabryka faktur, w ramach której członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, w zamian za korzyści majątkowe (wynoszące od 3 do 30% wartości netto faktury) wystawiali na rzecz klientów puste (poświadczające nieprawdę) faktury. Następnie, nabywcy faktur, których liczbę wskazuje się na ok. 100 podmiotów, pomniejszali w oparciu o te faktury należny podatek.

Szacuje się, że wartość fikcyjnych usług, wynikających z nierzetelnych lub poświadczających nieprawdę faktur przekracza kwotę 1 mld zł.

Organizacja przestępczego procederu

Przestępczy proceder opierał się na współdziałaniu trzech grup osób:

1.       działających w ramach fabryki członków grupy przestępczej, w tym organizatorów przedsięwzięcia, pośredników, fakturzystów i księgowych oraz osób opłacających tzw. słupów;

2.      klientów, którzy bezpośrednio albo przez pośredników dokonywali zakupu pustych faktur, wystawianych przez spółki rzekomo „pracujące” w ramach fabryki;

3.      tzw. słupów, czyli osób, które w zamian za niewielką korzyść majątkową przyjmowały funkcję prezesa w poszczególnych spółkach, które wystawiały nierzetelne faktury.

Usłyszeli zarzuty – w tym popełnienia tzw. zbrodni vatowskiej

Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania albo działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur, czyli tzw. zbrodni vatowskiej, przedkładania faktur oraz nierzetelnych deklaracji podatkowych, popełnienia oszustw podatkowych mających na celu obniżenie zobowiązań względem Skarbu Państwa, a także nieujawnienia transakcji i przychodów podlegających opodatkowaniu oraz prania brudnych pieniędzy.

Środki zapobiegawcze

Wobec 4 kluczowych podejrzanych, którym zarzucono m.in. dopuszczenie się zbrodni vatowskich, prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

W stosunku do pozostałych zatrzymanych, którzy częściowo przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów i poręczeń majątkowych.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 8, przy czym za popełnienie zbrodni vatowskich – grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:00 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
10.08.2021 11:00 Nadolny Damian
{"register":{"columns":[]}}