W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prokuratura złoży apelację od wyroku uniewinniającego mężczyznę od zarzutu nawoływania do zabójstwa duchownego

24.06.2022

Na piątkowym briefingu prasowym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro odniósł się krytycznie do wyroku Sądu Rejonowego w Poznaniu uniewinniającego aktywistę od zarzutów nawoływania do zbrodni oraz nienawiści na tle różnic wyznaniowych, a także znieważania z powodu przynależności wyznaniowej.

Prokuratura złoży apelację od wyroku uniewinniającego mężczyznę od zarzutu nawoływania do zabójstwa duchownego

Do zarzucanych oskarżonemu czynów doszło podczas wydarzenia reklamowanego jako „wybór geja roku”. Wtedy to Marek M. w przebraniu drag queen tańczył na scenie z dmuchaną lalką, do której przyczepione było zdjęcie abp Marka Jędraszewskiego. Przy słowach odtwarzanej piosenki „Lola, zabiłam go” zasymulował podcięcie nożem gardła arcybiskupa, a dla większego efektu wykorzystał sztuczną krew.

Zachowanie aktywisty spotkało się z ogólnym społecznym potępieniem, również ze strony środowisk krytycznych wobec Kościoła Katolickiego. Do prokuratur na terenie kraju wpłynęły zawiadomienia o przestępstwie dotyczące występu podejrzanego. Wszystkie zostały przeanalizowane w ramach jednego postępowania. Zgromadzony materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu popełnienia przestępstwa wyczerpującego zachowania opisane w trzech artykułach kodeksu karnego, tj. art. 255 par 2, art. 256 par 1 i art. 257 par 1.

Pomimo tych faktów sąd uniewinnił oskarżonego. Komentując ten wyrok, Prokurator Generalny określił czyny popełnione przez Marka M. jako odrażające i kwestionujące istotę człowieczeństwa. Podkreślił przy tym, że decyzja sądu oznacza aprobatę narastania w Polsce nienawiści i posuniętej do skrajności agresji w życiu publicznym.

Obecny na konferencji Zastępca Prokuratora Generalnego Krzysztof Sierak przedstawił statystykę obrazującą wzrost przestępstw wymierzonych w osoby wierzące. Wskazał, że o ile w latach 2009-2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, to od 2016 roku do chwili obecnej prowadzonych było 2435 takich postępowań. Z kolei od 2016 roku nastąpił około dwukrotny wzrost przestępstw z nienawiści wobec osób wyznania chrześcijańskiego.

Wzrostowa tendencja dotyczy również przestępstw związanych z napadami na księży. Wymieniając takie przypadki z ostatniego okresu, prokurator Sierak wspomniał o sprawie Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu, dotyczącej ataku na księdza pięściami, podczas którego doznał on obrażeń. W postępowaniu tym prokuratura wnosiła o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego, ale sąd nie wyraził na to zgody. Obecnie, wskutek decyzji sądu, podejrzany ukrywa się i jest poszukiwany listem gończym.

Prokurator Generalny zapowiedział, że prokuratura złoży apelację od tego wyroku.

Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała w grudniu 2020 r. 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}