W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przestępcy współpracujący z tzw. grupą Bukaciaka z prokuratorskimi zarzutami

28.04.2017

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, we współpracy z Zarządem w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, prowadzi śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. grupy Bukaciaka.

Doszło do zatrzymań

W toku śledztwa w dniach 25 – 26 kwietnia 2017 roku wykonano czynności procesowe z udziałem piętnastu podejrzanych. Trzynastu z nich zostało zatrzymanych na terenie Warszawy, Szczecina, Radomia oraz Kozienic. Natomiast kolejnych dwóch podejrzanych doprowadzono z aresztów śledczych, gdzie aktualnie przebywają.

Ta grupa przestępcza ściśle współpracowała ze zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym tzw. grupą Bukaciaka. Współpraca ta dotyczyła przede wszystkim przemytu narkotyków do Norwegii oraz handlu narkotykami i bronią palną na terenie Polski.

Co zarzuca się podejrzanym

Trzynastu podejrzanym przedstawiono szereg zarzutów związanych z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym działającej w latach 2009 -2014 na terenie południowego Mazowsza. Zarzucono im również przemyt z Holandii, Hiszpanii i Polski do Norwegii środków odurzających i substancji psychotropowych w łącznej ilości ponad 100 kilogramów w postaci marihuany, haszyszu i kokainy oraz tabletek MDMA (tabletek exstasy). Podejrzanym zarzucono również nielegalny handel na terenie Polski i Norwegii środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi w łącznej ilości ponad 200 kilogramów w postaci marihuany, haszyszu, kokainy i tabletek MDMA (tabletek exstasy) oraz nielegalny handel bronią palną i posiadanie broni palnej.

Natomiast kolejnym dwóm podejrzanym przedstawiono zarzut udziału w uprowadzeniu i przetrzymywaniu mieszkańca podwarszawskiej miejscowości w celu uzyskania okupu. Zdarzenie to miało miejsce w 2002 roku.

Sąd zastosował areszty

Sąd uwzględnił wnioski prokuratury i zastosował wobec jedenastu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec pozostałych 4 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego oraz oddania pod dozór Policji.

Łącznie w toku tego postępowania przedstawiono dotychczas zarzuty 119 podejrzanym oraz zabezpieczono ponad 40 jednostek brani palnej, 3 granaty i ponad 2000 sztuk amunicji, a także kilkadziesiąt kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych.

Sprawa nadal ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:26 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}