W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowanie i wdrożenie metodyki z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz komunikacji przy realizacji zadań prokuratury z wykorzystaniem systemu informatycznego PROK-SYS

Beneficjent: Prokuratura Krajowa

Tytuł projektu: „Przygotowanie i wdrożenie metodyki z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz komunikacji przy realizacji zadań prokuratury z wykorzystaniem systemu informatycznego PROK-SYS.”

Nr projektu: POWR.02.17.00-00-0003/20

Wartość projektu: 9.991.200,00 zł.

Udział Unii Europejskiej: 8.420.666,90 zł. (84,28%)

Okres realizacji: 01.09.2020 r. – 30.06.2023 r.

 

Dnia 29 kwietnia 2021 r. zostało podpisane Porozumienie o dofinansowanie projektu „Przygotowanie i wdrożenie metodyki z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz komunikacji przy realizacji zadań prokuratury z wykorzystaniem systemu informatycznego PROK-SYS.” (nr: POWR.02.17.00-00-0003/20-00). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa nr II „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”, Działanie nr 2.17. „Skuteczny wymiar sprawiedliwości”.

Projekt realizuje założenia wpisujące się w cel ,,Usprawnienie procesów zarządzania i komunikacji w sądownictwie i prokuraturze” POWER. W ramach projektu przewiduje się działania mające na celu zwiększenie kompetencji prokuratorów, urzędników oraz innych pracowników Prokuratury Krajowej oraz powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w zakresie realizacji obowiązków służbowych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, do wykonywania czynności służbowych oraz możliwości wykorzystania e-akt do pracy własnej oraz ich udostępniania stronom postępowań. Osiągnięcie wskazanego celu szczegółowego ma istotne znaczenie ze względu na zakres zadań realizowanych przez Prokuraturę, do których zgodnie z art. 2 ustawy Prawo o prokuraturze należy ściganie przestępstw oraz strzeżenie praworządności.

Efektem realizacji projektu będzie usprawnienie procesów zachodzących w ramach prowadzonych przez prokuraturę postępowań w sprawach karnych. Kluczowy wpływ na usprawnienie procesu prowadzenia postępowania będzie stanowiła optymalizacja i szybkość procesów pozyskiwania, a następnie przetwarzania informacji w celu dokonania ich analizy. Zakres i cel dokonywanych działań analitycznych będzie różny. W odniesieniu do prokuratorów referentów spraw oraz współpracujących z nimi asystentów prokuratora i analityków kryminalnych uzyskiwane wnioski analityczne będą związane z prowadzonymi postępowaniami karnymi. W odniesieniu do prokuratorów oraz urzędników pełniących funkcje kierownicze (prokurator kierujący całą jednostką organizacyjną lub w jej ramach komórką organizacyjną lub np. kierownik sekretariatu) pozyskanie i przetworzenie informacji może być związane z czynnościami administracyjnymi jak np. dane statystyczne (czas trwania postępowań, ich ilość, wartość zabezpieczeń majątkowych i inne). Powyższe usprawnienie będzie zatem dotyczyło warsztatu pracy wszystkich pracowników prokuratury związanych z realizacją jej ustawowych zadań.

W ramach optymalizacji usprawnienia warsztatu pracy pracowników prokuratury bezpośrednio zaangażowanych w prowadzenie postępowań karnych zostaną wdrożone między usprawnienia pozyskiwania i przetwarzania informacji, które będą oddziaływały na:

- planowanie prowadzenia postępowania,

- decyzyjność prowadzącego postępowanie prokuratora,

- przyśpieszenia czynności procesowych, co wpłynie na łączny czas trwania postępowania.

Usprawnienia wskazane w zakresie warsztatu pracy zapewnią realizację celów interwencji publicznej w postaci:

- poprawy skuteczności prowadzonych postępowań,

- podnoszenia kompetencji kadr prokuratury,

- poprawy sprawności i jakości działania prokuratury,

- zwiększenie kompetencji w zakresie pozyskiwania informacji w procesie karnym oraz dla potrzeb administracyjnych,

- szybkości przetwarzania pozyskiwanych informacji w celu wywiedzenia pożądanego wniosku analitycznego.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.01.2023 15:26 Weronika Krasnopolska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Weronika Krasnopolska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Przygotowanie i wdrożenie metodyki z zakresu pozyskiwania i przetwarzania informacji oraz komunikacji przy realizacji zadań prokuratury z wykorzystaniem systemu informatycznego PROK-SYS 1.0 02.01.2023 15:26 Weronika Krasnopolska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}