W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją papierosów

01.06.2020

Wspólne działania Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i funkcjonariuszy Policji doprowadziły do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem i sprzedażą papierosów.

12 osób zatrzymanych

W ubiegłym tygodniu zatrzymano 12 osób uwikłanych w ten proceder. Podczas przeszukania ujawniono 334 tysiące sztuk papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, jak również przechowywane w workach pieniądze w kwocie około 650 tysięcy złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw skarbowych. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.

Mienie wartości 1,5 miliona złotych zajęte przez prokuraturę

Sześciu podejrzanych, na wiosek prokuratora, zostało aresztowanych przez sąd na okres 3 miesięcy, wobec kolejnych pięciu prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, a wobec jednego poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych.
W toku postępowania zajęto mienie sprawców w postaci gotówki oraz nieruchomości o łącznej wartości prawie półtora miliona złotych.

Działali na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego

Jak ustalono w toku przeprowadzonych czynności, grupa działała od sierpnia 2019 roku do maja 2020 roku w Wilkanowie, Nowej Soli, Zielonej Górze, Poznaniu i innych miejscowościach województwa wielkopolskiego i lubuskiego.

Działalność grupy przestępczej była zorganizowana i ukierunkowana na uzyskiwanie dochodu z produkcji podrobionych opakowań papierosów różnych marek, które następnie były uzupełniane papierosami bez polskich znaków akcyzy, by na dalszym etapie jako gotowy produkt trafić do obrotu na terenie Polski.

Z ustaleń śledztwa wynika, że sprawcy nabyli co najmniej 1.116.000 sztuk papierosów przemyconych na teren kraju, a następnie dokonali ich konfekcjonowania po czym wprowadzali do sprzedaży. Według wstępnych wyliczeń, przestępczy proceder składowania, konfekcjonowania, a następnie wprowadzania papierosów do obrotu, naraził Skarb Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie 1 miliona złotych oraz podatku VAT w kwocie 250 tysięcy złotych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 15:32 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:02 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}