W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z prostytucji

08.04.2019

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej nadzoruje śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. czerpaniem korzyści majątkowych ze świadczonych przez kobiety na terenie kraju i za granicą usług seksualnych.

W toku postępowania na polecenie prokuratora 2 kwietnia  2019 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób. Przedstawiono im zarzuty i wobec dwóch podejrzanych na wniosek prokuratora Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec trzech zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

Międzynarodowy charakter grupy

W toku postępowania prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej ustalił, że grupa działała w okresie od 2015 roku do kwietnia 2018 roku na terenie Warszawy, Szczecina, Sopotu, okolic Poznania, Krakowa i innych miejscowościach na terenie Rzeczypospolitej. Ponadto prokurator ustalił, że grupa działała również za granicą w tym na Teneryfie, w Londynie, Mediolanie, Belgradzie. Członkowie grupy dopuścili się przestępstw polegających na nakłanianiu kobiet do uprawienia prostytucji, ułatwianiu kobietom uprawiania prostytucji, a następnie na czerpaniu korzyści majątkowych ze świadczonych przez kobiety usług seksualnych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

W toku postępowania prokurator przedstawił zatrzymanej Judycie D. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 3 kodeksu karnego, czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji kwalifikowane z art. 204 par. 2 kodeksu karnego oraz udzielania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narkotyków w postaci kokainy kwalifikowane z art. 59. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Cztery pozostałe zatrzymane osoby usłyszały zarzuty czerpania korzyści majątkowych z uprawiania prostytucji kwalifikowane z art. 204 par. 2 kodeksu karnego, w tym trzy osoby są również podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec dwóch podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Wobec trzech podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji, natomiast wobec jednego z podejrzanych dodatkowo zakaz opuszczania kraju i zakaz zbliżenia się do określonych osób.

Postępowanie ma charakter rozwojowy prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Podejrzanej Judycie D. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udzielanie narkotyków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat pozbawiania wolności. Pozostałym podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:26 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:41 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}