W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu

05.10.2020

Na polecenie prokuratora Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali pięć osób związanych z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z nierządu. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora trzy osoby, w tym kierujące grupą, zostały tymczasowo aresztowane.

Działali na terenie Gdańska, Słupska i Lęborka

Śledztwo prowadzone przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez kobiety, a także ułatwianie uprawiania przez nie prostytucji. Jak ustalił prokurator grupa działała od września 2019 r. na terenie Gdańska, Lęborka i Słupska, a także w innych miejscowościach na terenie Polski.

5 osób zostało zatrzymanych

W toku przeszukań przeprowadzonych w kilkunastu miejscach funkcjonariusze CBŚP ujawnili m. in.: gotówkę w łącznej wysokości ponad 141 tysięcy złotych, amunicję, drewnianą pałkę przypominającą kij do gry w baseball, maczetę i pistolet pneumatyczny.

Funkcjonariusze CBŚP na polecenie prokuratora zatrzymali pięć osób w wieku od 23 do 45 lat będących mieszkańcami województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił Judycie I-I. oraz Piotrowi N. zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kodeksu karego oraz czerpania korzyści z nierządu kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk. Krystian K. oraz Patryk B. usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk oraz czerpania korzyści z nierządu kwalifikowane z art. 204 par. 2 kk. Martynie J. został przedstawiony zarzut czerpania korzyści z nierządu kwalifikowany z art. 204 par. 2 kk.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za czerpanie korzyści z cudzego nierządu kara do 5 lat pozba­wienia wolności, kara grzywny oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę nakłaniania do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień oraz zagrożenie surową karą prokurator skierował wobec Judyty H., Piotra N. oraz Krystiana K. wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Wobec dwóch pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu, jak również zakaz kontaktowania się z określonymi osobami.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (15)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 13:05 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:54 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}