W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej lekami

01.08.2022

Końcem ubiegłego tygodnia na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 9 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków. Wśród nich jest dwóch policjantów.

leki

Usłyszeli zarzuty

Podejrzani usłyszeli odpowiednio zarzuty udziału bądź kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez nielegalne wprowadzenie do obrotu leków oraz zarzuty z ustawy Prawo farmaceutyczne.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 7 podejrzanych.

Wobec pozostałych prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym, w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Zabezpieczono leki i podrobione recepty

W toku realizacji, w czasie przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono kilkaset opakowań z produktami leczniczymi, podrobione recepty, pieczątki oraz urządzenia do ich podrabiania. Ponadto zabezpieczono także mienie zależące do podejrzanych, w tym pieniądze w wysokości ponad 120 tys. złotych oraz pojazdy o wartości ponad 130 tys. złotych.

Modus operandi grupy

Grupa działała co najmniej od stycznia 2020 roku. Jej członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu poza siecią aptek, bez wymaganego zezwolenia, znacznych ilości produktów farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia, w tym substancji o działaniu psychotropowym.

W postępowaniu ustalono, że członkowie grupy fałszowali recepty na leki, które następnie za pośrednictwem współpracujących z grupą aptek były realizowane bez wiedzy osób, na które je wystawiono. Następnie leki były sprzedawane po znacznie wyższej cenie na czarnym rynku.

Wśród pozyskanych w ten sposób produktów były leki przeciwbólowe, przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe, stymulujące OUN, nasenne, a także ujęte w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że przestępcy pozyskali ponad 730 kg leków o czarnorynkowej wartości ponad 2 mln 600 tys. złotych.

Powiązane śledztwa

Na trop tego procederu organy ścigania wpadły w toku innego śledztwa, w którym ustalono, że podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej jest w posiadaniu przesyłek kurierskich zawierających hurtowe ilości leków. Jak się później okazało, przesyłki te były najczęściej kolportowane przez „Emila Małolepszego”. Śledztwo wykazało, że tożsamość ta została wymyślona na potrzeby przestępczego procederu, a w rzeczywistości przesyłki najczęściej wysyłał szef grupy przestępczej.

W toku czynności prowadzonych równolegle przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Biuro Spraw Wewnętrznych Policji wykryto, że w działalność grupy zaangażowanych było dwóch policjantów. Ponadto członkami grupy byli m.in. właściciele dwóch aptek.

Systemowe ściganie przestępstw lekowych

Z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości ustawą z 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw doszło do nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, w której dokonano dookreślenia przestępstwa odwróconego łańcucha dystrybucji leków oraz wprowadzono surowsze sankcje karne.

Postępowanie to jest przykładem śledztwa wpisującego się w politykę karną zreformowanej w 2016 roku prokuratury, zgodnie z którą ściganie przestępczości lekowej jest jednym z priorytetowych działań. O ile w okresie od początku 2013 roku do połowy roku 2016 prowadzono 95 postępowań przygotowawczych dotyczących „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”, o tyle tylko od początku 2021 roku do chwili obecnej prowadzono 143 takie śledztwa.

Łączna liczba wszystkich postępowań dotyczących szeroko rozumianej przestępczości lekowej, które prowadzono od 2017 roku wyniosła ok. 2500. Wśród nich są śledztwa dotyczące przestępstw wyjątkowo groźnych dla pacjentów, bo polegających na podrabianiu leków, przy utracie ich właściwości. Szczególnie zdemoralizowani przestępcy posuwają się np. do produkcji „podróbek” ze zmielonej kredy czy przeterminowanych leków. Jest to niezwykle groźny proceder, gdyż dotyczy leków mających ratować życie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej handlującej lekami
2022​_07​_28​_Poznań​_leki​_net​_480p.mp4 36.99MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}