W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem papierosów

29.03.2019

Sprawne i efektywne działania prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadziły do definitywnego rozbicia kolejnej zorganizowanej grupy przestępczej. W toku postępowania zatrzymano 6 osób, które usłyszały zarzuty. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Grupy działały w Szczecinie

Wielowątkowe śledztwo prowadzone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dotyczy działalności co najmniej czterech zorganizowanych grup przestępczych. W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że grupy działały m.in. w Szczecinie oraz w innych miejscowościach na terenie województwa zachodniopomorskiego, jak również Szwecji i Norwegii.

Konkurencyjne grupy przestępcze

Zorganizowane grupy przestępcze konkurowały ze sobą w walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych na terenie Polski i ich przemytu do Szwecji i Norwegii. Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach zdarzenia przestępcze m.in. zabójstwo Krzysztofa S. w 2016 roku w Szczecin – Dąbiu, dokonanie rozboju na osobie Marka D. w styczniu 2017 roku w Szczecinie, spowodowanie w marcu 2017 roku w Szczecinie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u Mirosława B. ps. Dziobak” w postaci ciężkiego kalectwa oraz istotnego zeszpecenia ciała poprzez polanie jego twarzy stężonym kwasem siarkowym, pobicie Zbigniewa T w kwietniu 2017 roku w restauracji w Szczecinie przy użyciu niebezpiecznych narzędzi takich jak noże, siekiery oraz średniowieczne narzędzia typu kiścień.

W przeszłości zarówno Marek D. ps. „Duduś” jak i Zbigniew T. ps. „Pastor” byli już prawomocnie skazani przez sąd za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą kierował Marek M., ps. „ Oczko”.

Zatrzymano 6 osób

W następstwie opisanych działań prokuratury i organów ścigania zatrzymano łącznie 6 osób  biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie m.in. Drawska Pomorskiego oraz Szwecji i Norwegii, której celem było popełnianie przestępstw skarbowych. Sprawcy uchylali się od opodatkowania, nie ujawniając właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania, to jest okoliczności nabywania w  różnych miejscowościach na terenie Polski  papierosów nie posiadających polskich znaków akcyzy marki „ Marlboro”, pochodzących z nielegalnych fabryk na terenie Polski, które bezprawnie przewozili do Szwecji i Norwegii, w celu ich wprowadzenia do obrotu, z zamiarem uniknięcia zapłaty należności publiczno – prawnych.

„Pitol” kierował grupą

W toku postępowania prokurator przedstawił podejrzanemu Norbertowi K. ps. „Pitol”, zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej oraz kierowanie nią, wraz z pozostałymi 5 podejrzanymi członkami tej grupy,  w celu popełniania przestępstw karno – skarbowych. Tworzyli oni zorganizowaną strukturę z podziałem na rolę zaangażowanych osób, które zajmowały się dokonywaniem przestępstw, tj. przechowywaniem wyrobów tytoniowych bez akcyzy, ich nabywaniem, wydawaniem i dystrybucją, pozyskiwaniem klientów, organizowaniem transportów tych wyrobów akcyzowych z Polski do Szwecji i następnie Norwegii, finansowaniem i tworzeniem bazy noclegowej oraz logistycznej na terenie Szwecji, tzw. „pilotowaniem”  transportów nielegalnych wyrobów akcyzowych, w celu uniemożliwienia ich wykrycia przez organy ścigania. Grupa ta działała na wysokim stopniu zorganizowania, co przekładało się również na zaangażowanie  przez Norberta K. dużych środków finansowych.

Wyniki przeszukań

W wyniku dokonanych przez funkcjonariuszy Policji przeszukań w miejscu zamieszkania podejrzanych ujawniono podrobione norweskie tablice rejestracyjne. Były one wykorzystywane przez członków grupy przestępczej do wprowadzania norweskich organów ścigania w błąd, co do faktycznej tożsamości właściciela danego pojazdu, zarejestrowanego legalnie w Królestwie Norwegii.  Podrobione norweskie tablice rejestracyjne podejrzani mocowali do środków transportu należących do grupy, którymi następnie przewozili przemycane do Norwegii towary akcyzowe.

Ponadto w toku przeprowadzonych przeszukań  ujawniono fałszywy dowód osobisty z wizerunkiem jednego z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Sprawcy z popełnianych przestępstw karno – skarbowych uczynili sobie stałe źródło dochodu, uzyskując znaczne zyski z prowadzonej przestępczej działalności.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował areszt

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanych wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i zachód podzielił argumentację prokuratora zastosował wobec wszystkich 6 podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Za przestępstwa karno- skarbowe podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:21 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:42 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}