W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Siedem osób zatrzymanych w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej nienależny podatek VAT

15.05.2018

Prokuratura Okręgowa w Krośnie nadzoruje śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT, z tytułu fikcyjnego eksportu towarów na Ukrainę i do innych krajów.

Uszczuplenia mogły sięgać nawet 15 milionów złotych

W wyniku przeprowadzonych czynności zatrzymano siedem osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej dokonującej wyłudzeń nienależnych zwrotów podatku VAT. Z ustaleń wynika, że uszczuplenia należności Skarbu Państwa mogły wynieść co najmniej 15 milionów złotych.

Wobec trzech podejrzanych, na wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w Krośnie, Sąd Rejonowy w Krośnie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, natomiast pozostałe cztery osoby zostały objęte dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju oraz poręczeniami majątkowymi w łącznej kwocie 140 tysięcy złotych.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie na łączną kwotę 425 tysięcy złotych.

Działania na terenie dwóch województw

Działania związane z zatrzymaniem podejrzanych, na terenie woj. podkarpackiego i mazowieckiego, prowadzili policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Rzeszowie wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego w Przemyślu. Tam też przeszukano kilkadziesiąt miejsc, zabezpieczając przy tym dokumentację finansowo-księgową, w tym tzw. „puste faktury” oraz elektroniczne nośniki pamięci. W podmiotach objętych śledztwem Urząd Celno – Skarbowy w Przemyślu wszczął kilkadziesiąt kontroli celno – skarbowych.

Sposób działania sprawców

Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że członkowie grupy poprzez kontrolowane przez siebie podmioty gospodarcze w latach 2014-2017 pozorowali obrót towarem, głównie obuwiem, odzieżą oraz materiałami pirotechnicznymi. Zakup towaru na terenie kraju dokumentowany był fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a następnie po „przepuszczeniu” przez kolejne podmioty według dokumentów towar miał opuszczać terytorium Unii Europejskiej, w procedurze eksportu z zastosowaniem „0” %  stawki VAT. Następnie podmioty te zwracały się o zwrot podatku, który nie został zapłacony na wcześniejszych etapach obrotu.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Aktualnie trwają dalsze czynności zmierzające do ustalenia i zabezpieczenia mienia podejrzanych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 09:53 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:36 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}